اصلاح لینک های شکسته در وردپرس – شناسایی خطای ۴۰۴

اصلاح لینک های شکسته در وردپرس نه تنها برای بهبود تجربه کاربری، بلکه برای بهبود سئو سایت و جلوگیری از افت رتبه، ضروری است. در ادامه این مطلب، روشهای شناسایی خطای ۴۰۴ به دلیل لینکهای شکسته و رفع آنها را به شما آموزش میدهیم.

در مطلب آموزشی “ساخت صفحه ۴۰۴” به چند روش برای طراحی خطای ۴۰۴ اشاره کرده ایم. با استفاده از صفحه ای که برای این ارور طراحی میکنید، میتوانید از یک اتفاق بد هم نتیجه مثبت بگیرید. چرا که با قراردادن لینکهای مفید، طراحی جذاب و … کاربر را در صفحه نگهداشته و او را در پیدا کردن آنچه که به دنبالش بود، راهنمایی میکنید. اما مشکل زمانی جدی میشود که تعداد لینک های شکسته زیاد از جد میشود! این مشکل معمولا زمانی که در حال تغییر قالب و پوسته سایت هستید، ایجاد شده و مدیر سایت را با مشکلات زیادی رو به رو میکند. به همین خاطر مهم است که هر از چندگاهی، خصوصا زمانی که یک تغییر کلی در ساختار سایت ایجاد کرده اید، از ابزارهای شناسایی خطای ۴۰۴ استفاده کنید.

لینک شکسته چیست؟

لینک شکسته یا لینک مرده، به لینکی گفته میشود که بنا به دلایل مختلف دیگر در دسترس نیست و کار نمیکند. یکی از رایجترین دلایلی که باعث ایجاد خطای ۴۰۴ در سایت میشود، زمانی است که یک صفحه از سایت حذف شده و هیچ چیز دیگری جایگزین آن نشده است. بنابراین زمانی که درخواست از سمت کاربر برای سرور ارسال شده، سرور صفحه مورد نظر را پیدا نکرده و ارور ۴۰۴ برای کاربر نمایش داده میشود. در سایتهای وردپرس ، لینکهای شکسته معمولاً هنگام انتقال یک سایت به نام دامنه جدید یا هنگام پاک کردن یک پست یا صفحه بدون تغییر مسیر مناسب رخ می دهد. اما گاهی اوقات هم به دلیل یک خطای تایپی در لینک ایجاد شده که احتمالا برای مدت زمان طولانی هم از دید پنهان باقی میمانند.

بنابراین مهم است که با شناسایی و اصلاح لینک های شکسته در وردپرس، از افت رتبه و کاهش امتیاز سئو سایت در گذر زمان، جلوگیری کنید.

ابزار شناسایی لینک های شکسته در وردپرس

شناسایی لینک های شکسته با SEMRush

SEMRush یکی از بهترین ابزارهای سئو در بازار است. با استفاده از این ابزار میتوانید همواره سلامت و رتبه بندی سئو سایت را بررسی کرده و آنالیز کنید. جالب است بدانید که با استفاده از خزنده هایی که منحصرا برای این ابزار طراحی شده اند، میتوانید متوجه خطاهای احتمالی شده و گزارش کاملی در خصوص وضعیت عملکرد سایت دریافت کنید.

برای اصلاح لینک های شکسته در وردپرس از طریق SEMRush، قبل از هرچیز باید یک حساب کاربری در سایت ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید که به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، برای استفاده از خدمات این سایت باید از فیلترشکن استفاده کنید. این ابزار دارای دو پلن رایگان و غیر رایگان است. با استفاده از طرح رایگان میتوانید ۱۰ صفحه از یک دامنه را بررسی کنید. در حالی که محدودیتها در طرح غیر رایگان، برای سایتهایی با بیش از ۱۰۰۰۰۰ آغاز میشود. بعد از آنکه وارد حساب کاربری شدید، از منوی سمت چپ، روی گزینه Site Audit کلیک کنید. در صفحه ای که برایتان نمایش داده میشود، میتوانید از طریق گزینه New Site Audit، سایتی که قصد آنالیز و بررسی آن را دارید، وارد کنید. سپس میتوانید از طریق تنظیمات، تعداد صفحاتی که قصد بررسیشان را دارید، وارد کنید.

سپس روی دکمه start crawling کلیک کنید. بسته به تعداد صفحاتی که وارد کرده اید، مدت زمانی که برای ارائه گزارش زمان نیاز است، متغیر خواهد بود. بعد از اتمام بررسی، روی دامنه مورد نظر، زیر بخش Site Audit کلیک کنید. برای شناسایی خطای ۴۰۴، در بخش report overview، روی گزینه Broken کلیک کنید. سپس روی دکمه Export در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید تا گزارش ابزار  SEMRush را دانلود کنید.

شناسایی خطای ۴۰۴ با ابزار Ahrefs

Ahrefs بهترین ابزار، برای افرادی است که در زمینه بازاریابی آنلاین و سئو سایت فعالیت میکند. با استفاده از این ابزار میتوانید به ریزترین نکات در خصوص وضعیت سئو سایتتان در مقایسه با رقبا، دست پیدا کنید. از Ahrefs میتوانید برای جستجوی کلمات کلیدی، آنالیز رقبا، شناسایی کلمات کلیدی پرداخت شده و ارگانیک، وضعیت سلامتی سایت از جمله شناسایی لینک های شکسته استفاده کنید.

ابتدا باید یک حساب کاربری در Ahrefs ایجاد کنید. این ابزار پولی است و قیمت آن از ۹۹ دلار ماهیانه آغاز میشود. البته میتوانید از نسخه رایگان به مدت ۷ روز و ارزش ۷ دلار استفاده کنید. پس از ورود به داشبورد Ahref ، باید نام دامنه خود را زیر ابزار Site Explorer وارد کنید. سپس این ابزار بسته به میزان محتوای سایت، در مدت زمانی متغیر گزارشی از وضعیت سئو سایت در اختیارتان قرار میدهد. سپس از طریق منوی سمت چپ، روی گزینه Pages و سپس Best by Links کلیک کنید. گزارشی که ابزار آماده کرده را دانلود کرده و لینک های شکسته را شناسایی کنید.

شناسایی لینک های شکسته در وردپرس از طریق سرچ کنسول

با استفاده از گوگل سرچ کنسول که یکی از ابزارهای رایگان گوگل است، میتوانید گزارش کاملی از وضعیت سایت دریافت کنید. شناسایی خطای ۴۰۴ که به دلیل لینکهای شکسته در سایت ایجاد شده اند، یکی دیگر از امکانات این ابزار است. برای شناسایی این خطا، میتوانید از منوی سمت چپ، وارد بخش Coverage شوید. در صفحه ای که برایتان نمایش داده میشود، در بخش Errors و Excluded، فهرستی از خطاها و هشدارهای گوگل قرار دارد. از لیست نمایش داده شده، روی گزینه ۴۰۴ error کلیک کنید تا صفحاتی که لینک شکسته دارند را مشاهده نمایید.

شناسایی لینک های شکسته در وردپرس از طریق سرچ کنسول - اصلاح لینک های شکسته در وردپرس


شناسایی خطای 404 - شناسایی لینک های شکسته در وردپرس از طریق سرچ کنسول

بیشتر بخوانید: ۹ ترفند گوگل وبمستر قدیم یا همان سرچ کنسول جدید

 شناسایی لینک های شکسته با Broken Link Checker

در این روش از افزونه Broken Link Checker برای شناسایی خطای ۴۰۴ و لینکهای شکسته استفاده میشود. هرچند استفاده از این روش را پیشنهاد نمیکنیم چرا که هرچه که تعداد پلاگینهای سایت بیشتر باشد، سایت هم کندتر خواهد شد. این افزونه لینکهای شکسته در وب سایت شما شامل لینک های داخلی و خارجی را که منجر به خطای ۴۰۴ می شود ، بررسی می کند. ابتدا باید افزونه Broken Link Checker را نصب و فعال کنید. پس از فعال سازی ، افزونه برای یافتن لینکهای شکسته در پستها ، صفحات و نظرات شروع به کار می کند. برای مشاهده گزارش کامل به صفحه ابزارها، صفحه Broken Links مراجعه کنید. بعد از شناسایی و اصلاح لینک های شکسته در وردپرس، بهتر است که افزونه را غیر فعال کنید. چرا که همانطور که گفته شد، این افزونه در پس زمینه سایت فعالیت کرده و سرعت ارسال و پاسخ به درخواست از طرف سرور را کم میکند.

شناسایی لینک های خراب با W3C Link Checker

W3C Link Checker یکی دیگر از ابزارهای رایگان و کاربردی آسان برای بررسی لینکهای خراب سایت است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آدرس سایت مد نظرتان را وارد کرده و روی گزینه Check کلیک کنید. بعد از اینکه آنالیز سایت به پایان رسید، فهرستی از خطاهای سایت نمایش داده میشود.

شناسایی لینک های خراب با W3C Link Checkerآموزش اصلاح لینک های شکسته در وردپرس

بعد از شناسایی خطای ۴۰۴ لینکهای شکسته، نوبت به اصلاح لینک های شکسته در وردپرس میرسد. بهترین راه حل برای رفع این خطا، ریدایرکت لینک خراب، به یک صفحه مرتبط با لینک شکسته است. با توجه به این که این تغییر مسیر باید دائمی باشد، باید از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنید. برای انجام این ریدایرکت، میتوانید از افزونه Redirection در وردپرس استفاده کنید. بعد از نصب و راه اندازی افزونه، باید از طریق بخش ابزار، وارد صفحه افزونه Redirection شوید. در بخش ” Source URL” لینک قدیمی و در بخش ” Target URL”، لینک جدید را قرار دهید. سپس روی Add redirect کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود. البته به خاطر داشته باشید که هنگام انجام ریدایرکت، از ایجاد زنجیره تغییر مسیر جلوگیری کنید. چرا که چنین اتفاقی قطعا هم باعث کند شدن سایت و هم کاهش امتیاز سئو سایت میشود.

نتیجه گیری

در این مطلب به معرفی ابزار و روشهای اصلاح لینک های شکسته در وردپرس پرداختیم. شناسایی خطای ۴۰۴ و لینکهای شکسته که به دلیل حذف یک صفحه ایجاد یا خطای تایپی در URL ایجاد میشوند، یکی از وظایف اصلی سئوکار سایت است. بهتر است از که هر از چندگاهی وضعیت سایت خود را از طریق یکی از روشهای گفته شده که بهترینش همان سرچ کنسول است، بررسی کرده و خطاهای احتمالی را رفع کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.