اعتبار دامنه چیست؟ : ۵ روش برای بهبود دامین آتوریتی (Domain Authority)

همانطور که میدانید گوگل برای تعیین رتبه سایت، فاکتورهای متنوعی در نظر گرفته است. گرچه تعداد عوامل تاثیرگذار در رتبه سئو سایت ۲۰۰ مورد است و آگاهی و رعایت تمامی آنها مشکل، اما هنوز هم روشهای برای بررسی وضعیت سئو سایت وجود دارد. یکی از همین روشها، بررسی اعتبار دامنه سایت است. با توجه به اهمیت این مورد، در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی در خصوص Domain Authority و روشهای بهبود دامین آتوریتی در اختیارتان قرار دهیم.

اعتبار دامنه چیست؟

Domain Authority روشی برای پیش بینی نحوه رتبه بندی یک وب سایت توسط موتورهای جستجو است. از این معیار معمولا برای تعیین قدرت سئو یک سایت استفاده میشود. اگر یک سایت برای تعداد زیادی از کلمات کلیدی در حوزه کسب و کار خودش، رتبه در صفحه اول گوگل داشته باشد؛ قطعا دارای دامین آتوریتی عالی است.

مقدار اعتبار دامنه سایت بین ۰ تا ۱۰۰ متغیر است. هرچه که دامین آتوریتی به ۱۰۰ نزدیکتر باشد، صفحات سایت در صفحه نتیجه گوگل رتبه بالاتری دارند.

تفاوت دامین آتوریتی و اعتبار صفحه چیست؟

اعتبار دامنه سایت همانطور که از نامش مشخص است، مربوط به دامنه سایت و تمامی صفحات مربوط به آن است. در حالی که اعتبار صفحه، تنها برای یک صفحه از سایت حساب شده و نشان دهنده قدرت همان یک صفحه است.

افزایش اعتبار دامنه سایت چه اهمیتی دارد؟

با توجه به اینکه Domain Authority یکی از عوامل تاثیرگذار در رتبه سایت در نتایج جستجو است، بهبود آن به معنای بهبود شانس شما در افزایش فروش است. بنابراین اگر قصد دارید از رقبای خود پیشی گرفته و جایگاه های برتر را به خود اختصاص دهید، باید به فکر استفاده از ترفندهای افزایش دامین آتوریتی باشید.

ابزار بررسی و اندازه گیری اعتبار دامنه چیست؟

در حال حاضر برای بررسی و اندازه گیری این فاکتور، ابزارهای مختلفی مانند MOZ ، Uber suggest و Keyword Explorer است. نحوه کار با هر سه ابزار مشابه با هم است. کافی است یک حساب کاربری رایگان در این ۳ سایت ایجاد کرده و لینک سایت خود را وارد کنید. سپس از طریق گزارش دریافتی، متوجه اعتبار دامنه و تک تک صفحات سایت خواهید شد.

اعتبار دامنه MOZ چگونه تعیین میشود؟

MOZ یکی از ابزارهایی است که از طریق آن میتوان متوجه میزان پیشرفت سئو سایت و بهبود دامین آتوریتی شد. قبل از آنکه با روشهای افزایش DA آشنا شوید، بهتر است ابتدا با معیارهایی که برای اندازه گیری این فاکتور مورد استفاده قرار میگیرند، آشنا شوید. MOZ میگوید که برای تعیین اعتبار دامنه سایت از فاکتورهای مختلفی استفاده میکند. با این وجود هنوز هم اطلاعات دقیقی از این الگوریتم در دسترس نیست. به نظر میرسد که این ابزار از فناوری ماشین لرنینگ با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند سئو آن پیج، پروفایل بک لینک، ترافیک سایت، سئو تکنیکال و … استفاده میکند. اما به طور کلی، عواملی که در تعیین قدرت دامنه سایت تاثیرگذار هستند را میتوان در ۳ دسته زیر خلاصه کرد:

اعتبار دامنه MOZ چگونه تعیین میشود؟تعداد سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند

تعداد بک لینک های سایت را شاید بتوان مهمترین عامل در تعیین Domain Authority در نظر گرفت. اما نکته حائز اهمیت این است که بالا بودن تعداد لینک های خارجی سایت لزوما به معنای ارزش دامنه بیشتر نیست! بر اساس بررسی های تجربی که تا کنون انجام شده است، موتورهای جستجو مانند گوگل برای بک لینک هایی ارزش بیشتری قائل هستند که از سایت هایی با اعتبار دامنه بالا و اسپم اسکور کم ایجاد شده باشند. علاوه بر این، ابزارهای دیگر مانند Ahrefs تنها از لینک با تگ “followed” در محاسبات خود استفاده میکنند. بنابراین لینک های UGC ، nofollow و … تاثیر مثبتی در قدرت دامنه سایت نخواهند داشت.

به خاطر داشته باشید که تعداد سایت ها در تعیین اعتبار دامنه سایت تاثیرگذار هستند و نه تعداد بک لینک ها! پس حتی اگر یک سایت قوی ۱۰۰ بک لینک داشته باشید، ارزش آن تنها ۱ بار در محاسبات در نظر گرفته میشود.

عمر دامنه بیشتر، دامین آتوریتی بیشتر

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار، سن دامنه است! البته سن دامنه از زمانی که سایت فعالیت خود را آغاز کرده است. خرید یک دامنه به تنهایی بدون راه اندازی سایت، منجر به افزایش عمر دامنه نمیشود.

وضعیت برند منشن در فضای آنلاین

برند منشن یکی از اثرگذارترین عوامل در وضعیت سئو سایت و البته Domain Authority است. جالب است تاثیر برند منشن به اندازه رپورتاژهای موفق در سایت های با کیفیت است. زمانی که مردم از برند شما در فضای آنلاین صحبت میکنند، سیگنالهایی برای موتورهای جستجوگر ارسال میشود که همگی در رتبه بندی سایت تاثیرگذار هستند.

روش های افزایش اعتبار دامنه سایت

اگر به دنبال یک راه حل کوتاه اما مفید برای افزایش دامین آتوریتی سایت هستید، پیشنهاد ما ساخت لینک followed از سایت هایی با اعتبار دامنه بالا است! گرچه این راه حل در نگاه اول ساده به نظر میرسد، اما اینطور نیست! استراتژی لینک سازی در سئو خارجی اهمیت زیادی دارد. یکی از مهمترین نکاتی که در این خصوص باید در نظر داشته باشید این است که لینک سازی برای صفحات رندوم، کمک زیادی به افزایش DA سایت نمیکند! لینک سازی را برای صفحاتی از سایت انجام دهید که رتبه گرفتن آنها در نهایت منجر به افزایش ترافیک سایت و فروش شما میشود.

در کنار این روش، میتوانید از ترفندهای زیر برای بهبود دامین آتوریتی استفاده کنید:

درک درست از این که “محتوا پادشاه است”

بازاریابی محتوا یکی از مهمترین شاخه های دیجیتال مارکتینگ است. تهیه و انتشار محتوای هدفمند و کاربردی در دراز مدت نه تنها منجر به افزایش اعتبار دامنه سایت بلکه منجر به بهبود برندینگ شما خواهد شد. در حال حاضر فضای وب فارسی از لحاظ محتوا در صنعت های مختلف، مشکلات زیادی دارد. بنابراین بهتر است که به عنوان صاحب یک کسب و کار آنلاین، این مشکلات را شناسایی کرده و با تولید محتوای جذاب، عرصه را به دست بگیرید. نکته حائز اهمیت این است که منظور از محتوا، صرفا محتوای متنی نیست. شما میتوانید از طریق ایجاد ابزارهای رایگان که به نوعی محتوا برای وب سایت شما در نظر گرفته میشوند، به صورت رایگان از دیگر سایتها لینک بگیرید. سایت هایی مانند MOZ و Ahrefs از جمله سایت هایی هستند که با راه اندازی ابزار رایگان، تقریبا موفق به دریافت لینک از تمام سایت هایی که در حوزه سئو فعالیت میکنند، شده اند! پس از ارائه محتواهایی که صرفا منجر به افزایش فروش شما شده و به نوعی تبلیغاتی هستند، خودداری کرده و به فکر کاربردی بودن محتوا برای کاربر باشید.

بیشتر بخوانید: ساخت بک لینک رایگان

حضور در شبکه های اجتماعی، البته حضور فعال و نه منفعل!

برای آنکه نرخ به اشتراک گذاری محتوا، برند منشن و … را افزایش دهید، بهتر است که دیگران را از حضور خود در فضای آنلاین مطلع کنید. گوگل برای شبکه های اجتماعی، خصوصا توییتر و فیسبوک ارزش زیادی قائل است. گرچه این دو سوشال اثرگذار در ایران فیلتر بوده و افراد زیادی از آن استفاده نمیکنند، اما بهتر است که با تولید محتوای جذاب در آنها، توجه گوگل و کاربران را به خود جلب کنید. هرچه که کاربران در این شبکه بیشتر از برند شما صحبت کنند، برند منشن رشد بیشتری خواهد داشت. به خاطر داشته باشید که معمولا افراد نظرات منفی خود را در خصوص یک برند در شبکه های اجتماعی بیان میکنند. اگر چه این مسئله در نگاه اول برای برند آزاد دهنده است، اما اگر از این فرصت درست استفاده شود، یکی از نتایج آن بهبود استراتژی بازاریابی خواهد بود.

علاوه بر این، برای آنکه نرخ به اشتراک گذاری محتوای خود را افزایش دهید، بهتر است که دیگران را از وجود محتوای کاربردی خود مطلع کنید. به خاطر داشته باشید که اعتبار صفحه به اعتبار دامنه هم منتقل میشود. پس اگر با حضور فعال در شبکه های اجتماعی، یک صفحه از سایت شما مورد توجه کاربران قرار گیرد، اعتبار صفحه در نهایت منجر به افزایش اعتبار دامنه سایت میشود.

 حذف لینک های شکسته و مخرب سایت

لینک های شکسته سایت، یکی از دلایل ایجاد خطای ۴۰۴ است. شناسایی لینک های شکسته و مخرب، یکی از مهمترین اقداماتی است که در راستای افزایش اعتبار دامنه و سئو ساید باید بردارید. به خاطر داشته باشید که حتی اگر موفق به گرفتن بک لینک از بهترین سایت ها شوید اما تعداد لینک های شکسته سایت زیاد باشد، شاهد بهبود Domain Authority نخواهید بود. علاوه بر این، مراقب لینک های خارجی که برای سایت ایجاد میکنید، باشید. برخی از لینکهای خارجی، خصوصا لینکهایی که از طریق پروفایل یا فرومها ساخته میشوند، با کیفیت نبوده و تاثیر منفی زیادی در سئو سایت دارند. به همین خاطر، بهتر است به جای توجه به تعداد بک لینک ها، به کیفیت آنها توجه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد از مطلب “اصلاح لینک های شکسته در وردپرس – شناسایی خطای ۴۰۴” استفاده کنید.

سایتتان را با موتورهای جستجوگر دوست کنید!

ساختار سایت، یکی از فاکتورهای مهم سئو تکنیکال است که در افزایش اعتبار دامنه سایت هم تاثیرگذار است. اطمینان حاصل کنید که نه تنها سایت شما برای خزنده های گوگل قابل مشاهده است، بلکه به راحتی هم پیمایش میشود. سرعت ایندکس سایت و بررسی آن توسط خزنده های گوگل، به این بستگی دارد که مسیر برای ورود خزنده ها و بررسی سایت تا چه اندازه هموار است! به عنوان مثال، فایل robots.txt یکی از مهمترین فایلهای مربوط به سایت است که در آن وضعیت دسترسی خزنده ها به صفحات سایت تعیین میشود. اطمینان حاصل کنید که صفحات اصلی سایت که رتبه آنها برایتان مهم است توسط گوگل مشاهده میشوند.

بهبود وضیت لینک دهی داخلی سایت

گرچه لینک سازی خارجی توجه زیادی به خود جلب کرده است، اما جالب است بدانید که بدون داشتن لینک های داخلی، بهبود رتبه سایت و در نهایت دامین آتوریتی، کار مشکلی است! لینک های داخلی یکی از تاثیرگذارترین عوامل در سئو سایت هستند. از کلمات کلیدی مشابه با کلمه کلیدی صفحات برای لینک دهی داخلی استفاده کنید تا هم تجربه کاربری و هم مدت زمان ماندگاری در سایت را افزایش دهید.

سوالات متداول

دامین آتوریتی خوب چقدر است؟

به طور کلی دامنه های ضعیف بین ۰-۲۰ قرار گرفته و بین ۲۰-۵۰ یک دامنه خوب است. زمانی که اعتبار سایت به ۵۰-۶۰ یا بیشتر برسد ، سایت شما دارای یک Domain Authority عالی است. بر اساس آنچه که MOZ اعلام کرده است، افزایش اعتبار سایت از ۲۰ به ۳۰ خیلی ساده تر از ۷۰ به ۸۰ است! به عبارت دیگر، حتی اگر Domain Authority خوبی هم دارید، نباید دست از تلاش بردارید، چرا که برای بهتر کردن آن، هنوز هم راه زیادی در پیش دارید.

اعتبار دامنه MOZ چقدر دقیق است؟

MOZ از الگوریتمی که از آن برای سنجش اعتبار صفحه استفاده میکند، چیز زیادی نگفته است. اما با توجه به شواهد و اطلاعاتی که MOZ در سایت قرار داده است، به نظر میرسد که از بین ۲۰۰ فاکتور مهمی که برای رتبه بندی مورد استفاده قرار میگیرد، MOZ به بررسی ۴۰ مورد از آنها اکتفا کرده است. پس اعتبار دامنه MOZ 100 درصد درست و دقیق نیست!

آیا پنالتی گوگل در Domain Authority تاثیرگذار است؟

خیر! گرچه جریمه گوگل در سئو سایت تاثیر منفی چشمگیری دارد، اما گاها برخی از سایتها با اعتبار دامنه بالا، جایگاه خود را در برخی از کلمات کلیدی از دست میدهند!

بهبود دامین آتوریتی چه مدت زمان میبرد؟

افزایش اعتبار دامنه سایت یک فرآیند زمانبر بوده و نکته قابل توجه این است که با گذر زمان بهبود رتبه سختتر هم میشود. بنابراین تصور نکنید که هرچه قدرت دامنه بیشتر شد، از تلاشهای شما کمتر میشود! بدون شک برای افزایش Domain Authority از ۵۰ ب ۶۰ به زمان بیشتری نیاز است تا ۱۰ به ۲۰!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.