بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایت

اگر قصد راه اندازی و طراحی فروشگاه اینترنتی یا سایت شرکتی دارید، یکی از مهمترین مراحلی که قبل از شروع کار باید پشت سر بگذارید، انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایت است. اما احتمالا متوجه شده اید که انتخاب رنگ طراحی سایت، تا چه حد میتواند سخت و پیچیده باشد، اگر با اصول انتخاب ترکیب رنگ در طراحی وب سایت آشنایی نداشته باشید. اگر شما هم جزء این دست از افراد هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

اهمیت انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایت

اولین و مهمترین موردی که در خصوص انتخاب رنگ طراحی سایت باید به آن اشاره کرد، تاثیر آن در هویت برند و تصور دیگران از سایت شما است. به عنوان مثال، برند “کوکاکولا” را تصور کنید. احتمالا یک لیوان نوشابه سرد و یخ اولین چیزی است که در ذهن شما نقش میبندد. سپس به احتمال زیاد تصویر آرم قرمز رنگ این برند به ذهن میرسد؛ تصور برند کوکاکولا بدون رنگ قرمز، غیر ممکن است!

اما مسئله مهم این است که انتخاب رنگ قرمز برای این برند، اتفاقی نبوده است؟ آیا از معنی و مفهوم رنگ قرمز در دنیای برندینگ چیزی میدانید؟

رنگ قرمز به دو دلیل در دنیای بازاریابی، طراحی لوگو، تبلیغات، طراحی سایت و … مورد استفاده قرار میگیرد:

  1. رنگ قرمز، موجب ایجاد تمایز یک برند، با سایر رقبایش میشود. تصور کنید که در یک قفسه تعدادی نوشابه قرار داده شده است. احتمال اینکه نوشابه با برچسب قرمز خریداری شود، به مراتب بیشتر از سایر نوشابه های موجود در قفسه است.
  2. هر رنگ احساسات و عواطف مختلفی در دل خود جای داده است. افراد هنگام مشاهده رنگ قرمز، احساساتی مانند هیجان ، جسارت ، عشق و اشتیاق تجربه میکنند. به همین خاطر است که بسیاری از برندها، از این رنگ در بخشی از طراحی های خود استفاده میکنند.

بنابراین هنگام انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایت، تنها در حال انتخاب رنگ طراحی سایت نیستید؛ بلکه در حال خلق یک تصویر خاطره انگیز هستید. بر اساس مطالعاتی که تا کنون انجام شده است، ۸۵ درصد از افراد، کالا را به دلیل رنگ آن خریداری میکنند. انتخاب رنگ درست، موجب افزایش ۸۰ درصدی شناخت افراد از برند میشود. بنابراین به منظور برقراری ارتباط موثر با مخاطب و جلب اعتماد وی، در انتخاب رنگ باید بسیار محتاط بود.

مراحل انتخاب ترکیب رنگ در طراحی وب سایت

تا به اینجا احتمالا متوجه تاثیر شگفت انگیز رنگ، در کیفیت برقراری ارتباط با مخاطب و در آخر افزایش فروش شده اید. اما احتمالا این سوال برای شما ایجاد میشود که هنگام انتخاب ترکیب رنگ در طراحی وب سایت به چه نکاتی باید توجه داشت و چه مراحلی پشت سر گذاشت.

انتخاب رنگ غالب برای طراحی سایت

رنگ غالب سایت، باید بر اساس رنگ لوگو برند انتخاب شود. چرا که این رنگ مسئولیت ایجاد احساسی در مخاطب را دارد که به دنبالش هستید! بنابراین اگر میخواهید هنگامی که صحبت از برند شما میشود، تصویری خوب از شما در ذهن مخاطب خلق شود، در انتخاب رنگ طراحی سایت، نهایت دقت را به خرج دهید. (اگر در حال حاضر لوگو شما طراحی شده است، اطمینان حاصل کنید که از یک رنگ به عنوان رنگ غالب در آن استفاده شده است.)

راهنمای جانبی: اگر در ابتدای مسیر طراحی لوگو هستیدو سررشته زیادی در این خصوص ندارید، میتوانید از ابزارهای قوی مانند Tailor Brand استفاده کنید. با استفاده از این ابزار، چند نمونه لوگو، بر اساس نوع کسب و کار و ویژگیهایی که انتخاب میکنید، به شما پیشنهاد داده میشود. سپس میتوانید یکی از طرح های پیشنهادی را انتخاب کرده و آن را شخصی سازی کنید.

مهمترین نکته ای که هنگام انتخاب رنگ غالب برند باید به خاطر داشته باشید، معنی و مفهوم رنگها است.

هیچ یک از شرکت های بزرگ، رنگ غالب برند خود را تصادفی انتخاب نمیکنند. انتخاب رنگ طراحی سایت، یک انتخاب استراتژیک است که از آن به عنوان برندینگ و بازاریابی بهتر، استفاده میشود. بر اساس مطالعات انجام شده، هر رنگ، توجه مخاطب خاصی را جلب کرده و در شرایطی توانایی تغییر رفتار وی را هم دارد!

برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایت، میتوانید از اینفوگرافیک زیر استفاده کنید. قبل از انتخاب رنگ به سوالات زیر پاسخ دهید:

  1. قصد جذب چه نوع مخاطبی را دارید؟ فردی با درآمد بالا یا متوسط؟
  2. محصول یا خدمت شما برای چه گروه سنی از افراد طراحی و تولید شده است؟
  3. آیا جنسیت در میزان فروش شما تاثیرگذار است؟

روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی و برندینگ - بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایتهمه رنگ ها مناسب تجارت و کسب و کار شما نیستند. به عنوان مثال ، اگر شما در زمینه فروش یوگا فعالیت میکنید ، استفاده از ارغوانی (ثروت ، حق امتیاز) یا مشکی (قدرت ، لوکس) ممکن است بهترین انتخاب نباشد. بهتر است استفاده از رنگهایی مانند رنگ سبز (سلامتی ، آرامش) ، خاکستری (سادگی ، آرام) ، آبی (صلح ، آرامش) یا حتی قرمز (شور ، انرژی) را در نظر داشته باشید.

تفاوت زن و مرد در ترجیحات رنگی آنها

رنگ های مختلف برای افراد مختلف جذاب است ، اما جالب است بدانید که ترجیحات رنگی زن و مرد کاملا متفاوت از هم است. به همین خاطر هنگام انتخاب ترکیب رنگ در طراحی وب سایت باید به این نکته توجه داشت که مخاطب عمومی کسب و کار شما، چه جنسیتی دارد. اطلاع از این موضوع، به شما کمک میکند که اگر مخاطبان شما از هر دو دسته به یک اندازه هستند، از ترکیب رنگی که مورد علاقه هردو است، استفاده کنید. به عنوان مثال ، بر اساس مطالعات ، هم زنان و هم مردان رنگ های آبی و سبز را دوست دارند.  هر دو جنس نیز رنگهای نارنجی و قهوه ای را دوست ندارند. بنابراین ، اگر شما هر دو جنس را هدف قرار داده اید ، تحقیقات می گوید که بهتر است استفاده از رنگ آبی یا سبز را به عنوان رنگ غالب خود در نظر بگیرید.

نحوه استفاده از رنگ غالب در طراحی سایت

بعد از انتخاب غالب، احتمالا این سوال برای شما مطرح میشود که از این رنگ چطور باید در طراحی سایت استفاده کرد؟ نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که این رنگ باید توجه مخاطب را به خود جلب کند. بنابراین نباید از آن در تمامی بخشهای سایت بیش از اندازه استفاده شود!

فقط در تعداد قسمتهایی که قصد دارید بازدید کنندگان وب سایت شما به آن توجه کنند، از رنگ غالب استفاده کنید. به عنوان مثال در بخشهایی که میخواهید مخاطب اقدامات خاصی مانند مانند تماس با شما ، پر کردن فرم تماس ، ثبت نام در خبرنامه و … انجام دهند.

انتخاب رنگ accent برای طراحی سایت

انتخاب تنها یک رنگ برای طراحی سایت، قطعا انتخاب خوبی نخواهد بود. به همین خاطر توصیه میشود که از یک رنگ accent به همراه رنگ غالب استفاده شود.

رنگ accent چیست؟

رنگ accent به رنگی گفته میشود که برای تاکید در یک رنگ بندی مورد استفاده قرار میگیرد. به عنوان مثال در انتخاب ترکیب رنگ در طراحی وب سایت، رنگ accent مسئولیت برجسته کردن بخشهایی مانند نقل قول، دکمه ها و … را به عهده دارند.

اما چالش اصلی، انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایت است. چرا که برای انتخاب درست، باید درک درستی از رنگها و معنی و مفهومی که هریک از آنها در کنار یکدیگر ایجاد میکنند، داشت. اما با توجه به این که خیلی از افراد زمان زیادی برای انتخاب رنگ و شناخت آنها ندارند، بهتر است که از راههای میانبر برای انتخاب ترکیب رنگ طراحی سایت استفاده کرد. ابزار Adobe Color CC، یکی از بهترین ابزارهای موجود برای انتخاب ترکیب رنگ درست مانند یک فرد حرفه ای در این کار است!

نحوه استفاده از رنگ accent  در طراحی سایت

استفاده از رنگ accent برای زمانی توصیه میشود که شما هنوز هم قصد برجسته کردن موردی در سایت خود را دارید، اما نمیخواهید از رنگ غالب برای آن استفاده کنید. به عنوان مثال رنگ یک باکس در سایت. سعی کنید که تنها از ۱ یا دو رنگ accent برای طراحی سایت استفاده کنید. چرا که اگر بیشتر از این تعداد از رنگها استفاده کنید، احتمالا مخاطب را گیج کرده و احساس سردرگمی در وی ایجاد میکنید.

انتخاب رنگ پس زمینه سایت

انتخاب رنگ پس زمینه برای طراحی سایت، درست مانند انتخاب رنگ برای یک دیوار است؛ به همان اندازه سخت و چالش برانگیز! مهمترین نکته ای که هنگام انتخاب این رنگ باید به خاطر داشته باشید این است که رنگ به گونه ای باید آرامش بخش باشد که مخاطب را خسته و عصبی نکند! چرا که هدف نگهداشتن مخاطب در سایت برای مدت زمان طولانی است. این رنگ نباید به اندازه ای پر رنگ یا کمرنگ باشد که مخاطب از دیدن مداوم آن، خسته شود.

رنگی که برای پس زمینه انتخاب میکنید، کاملا به نوع کسب و کار شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید، رنگ پس زمینه باید به گونه ای انتخاب شود که توجه مخاطب بیش از هر چیز به محصولات جلب شود. بنابراین در شرایطی که قصد دارید مخاطب به کیفیت خدمات، سابقه کار و موارد مهمی از این دست توجه کند، استفاده از رنگ های پس زمینه روشن و سفید و البته طبیعی، بهترین انتخاب خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مطلب راهنمایی برای انتخاب بهترین ترکیب رنگ برای طراحی سایت در اختیار شما قرار دادیم. با توجه به اینکه هر رنگ معنی و مفهومی برای مخاطب داشته و روی الگوی رفتاری وی تاثیر زیادی دارد، در انتخاب رنگ طراحی سایت باید بسیار محتاط بود. انتخاب ترکیب رنگ در طراحی وب سایت باید بر اساس رنگ لوگو و پیام کسب و کار شما باشد. به خاطر داشته باشید که سلیقه شخصی شما تنها موردی نیست که باید به آن توجه داشته باشید. مواردی از قبیل گروه سنی، جنسیت، تمکن مالی مخاطب و … از جمله مواردی است که باید بدان توجه داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.