۹ ترفند گوگل وبمستر قدیم یا همان سرچ کنسول جدید

گوگل وبمستر یا گوگل سرچ کنسول یکی از بهترین ابزارهای رایگان گوگل است، که با یادگیری و استفاده درست از آن، می‌توانید استراتژی سئو سایت خود را تا حد زیادی بهبود ببخشید. گزارش‌های سرچ کنسول به شما کمک می‌کند تا عملکرد خود را در گوگل بررسی کرده و متوجه مشکلات فنی وب سایت خود شوید. به همین خاطر و با توجه به اهمیت روزافزون این ابزار در بحث سئو خارجی و داخلی، در ادامه به معرفی ۷ ترفند گوگل وبمستر می‌پردازیم.

۷ ترفند گوگل وبمستر

همان‌طور که گفته شد، با استفاده از گوگل سرچ کنسول می‌توانید نحوه عملکرد استراتژی سئو سایت خود را بررسی کرده و در صورت نیاز، تغییرات لازم را اعمال نمایید.

تعیین کوئری و میزان جستجو آن توسط مخاطب

برای بهبود وضعیت رتبه سایت در صفحه اول نتایج گوگل، ساده‌ترین و موثرترین کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که از طریق گوگل کنسول، با محبوبترین کلمات کلیدی آشنا شوید! تنها کاری که باید انجام دهید، این است که گزارشی از طریق export، کوئری‌هایی که بیشترین ایمپرشن و کلیک را داشته‌اند، دریافت کنید. سپس با استفاده از SearchVolume.io می‌توانید متوجه میزان جستجو حداکثر ۸۰۰ کوئری در یک روز، شوید.

9 ترفند گوگل وبمستر

آگاهی از مشکلات فنی سایت در بخش Enhancements گوگل سرچ کنسول

از طریق بخش enhancements می‌توانید متوجه مشکلات فنی مختلف سایت مانند سرعت، ریسپانسیو بودن، AMP, Breadcrumbs، لوگو و … شوید. بسیاری از وب سایت‌ها، علی‌رغم استراتژی درستی که برای سئو داخلی و سئو خارجی دارند، به دلیل مشکلات فنی سایت، هیچگاه به جایگاه مطلوب، رتبه ۱ صفحه اول گوگل، نمی‌رسند!

مقایسه عملکرد سایت در بازه‌های مختلف زمانی

با استفاده از قابلیت compare می‌توانید عملکرد سایت را در بازه‌های زمانی مختلف، مانند سه‌ماهه و ۶ ماهه مقایسه کنید. در صورتی که متوجه کاهش نرخ کلیک سایت شدید، باید سریعاً مشکل را شناسایی کرده و آن را برطرف نمایید. در بسیاری از موارد، تولید محتوای منظم یا به روز رسانی محتواهای قبلی، فرصت خوبی برای بهبود وضعیت سایت به شما می‌دهد!

بررسی کوئری‌های ترافیک آور برای سایت

برای آنکه کوئری‌هایی که برای صفحات سایت شما ترافیک می‌آورند را شناسایی کنید، می‌توانید لینک صفحه مورد نظرتان را وارد کرده و ترافیک آن را در بازه‌های مختلف زمانی، مشاهده کنید.

اگر قصد دارید کلمات کلیدی مرتبط با یک صفحه را به خصوص را شناسایی کنید، باید در بخش Performance، روی تب Pages کلیک کنید. سپس لینک صفحه مورد نظرتان را وارد کرده و گزارش مربوط به آن را دریافت نمایید.

9 ترفند گوگل وبمستر

بررسی وضعیت ایندکس سایت

هیچ چیز بدتر از لینک‌های شکسته یا ایندکس نشده برای وب سایت نیست! بنابراین چک کردن وضعیت سلامت لینک‌ها، از طریق این ترفند گوگل وبمستر به عهده شماست. شما می‌توانید از طریق بخش Coverage، وضعیت لینک‌های داخلی سایت را بررسی کرده و در صورت مشکل فنی، آن را برطرف کنید.

برای آنکه بررسی کنید که کدام یک از صفحات سایت ایندکس شده‌اند، می‌توانید به بخش Coverage مراجعه کرده و سپس گزینه Valid را انتخاب کنید. تعداد صفحاتی که از طریق نقشه سایت XML ارسال کرده‌اید را با تعداد واقعی صفحاتی که توسط گوگل فهرست ایندکس ست شده‌اند، مقایسه کنید؛ خصوصاً برای سایت‌های بزرگ با تعداد صفحات زیاد. این ترفند گوگل وبمستر، مهمترین اقدامی است که برای تعیین اینکه سایت شما دارای مشکلات خزنده، ایندکس کردن یا موارد تکراری هست یا نه، باید انجام شود.

در صورتی که متوجه ایندکس نشدن یکی از صفحات سایت شدید، می‌توانید از طریق ابزار URL inspection، درخواست بررسی و ایندکس آن را برای گوگل ارسال کنید. لینک صفحه مورد نظرتان را وارد کرده و سپس گزینه Request Indexing را انتخاب کنید. برای ثبت درخواست، به ۱ الی ۲ دقیقه زمان نیاز است. مدت زمان ایندکس شدن صفحه نیز بین چند ساعت الی چند روز متغیر است.

یکی دیگر از مشکلاتی که به دلیل فراموشی و حواس‌پرتی در برخی از سایت‌ها وجود دارد، این است که مدیر سایت به هر دلیلی از تگ no-index استفاده کرده و فراموش کرده بعد از اتمام کار، آن را بردارد! همین باعث می‌شود که خزنده‌های گوگل به وب سایت سر نزده و ایندکسی هم صورت نگیرد. برای آگاهی از این وضعیت، می‌توانید از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کرده و نیازی به بررسی HTML سایت نیست. برای بررسی این وضیعت می‌توانید وارد بخش Coverage شده و بخش‌های Error و Valid with warnings را بررسی کنید.

بررسی وضعیت کلمات کلیدی برتر سایت

برای هر وب سایت، یک سری کلمات کلیدی هدف وجود دارد. به عنوان مثال، سایتی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت است، در کلمات کلیدی هدفی مانند طراحی سایت، مشاوره بازاریابی آنلاین و … احتمالاً باید در صفحه اول گوگل باشد.

ششمین ترفند گوگل وبمستر، بررسی وضعیت کلمات کلیدی هدف سایت است. با وارد کردن این کلمات، می‌توانید متوجه نرخ کلیک (CTR)، کلمات کلیدی مرتبط، جایگاه در صفحه نتایج گوگل، ترندهای مرتبط با آن و … شده و برای بهینه‌سازی محتوای سایت، برنامه بریزید.

برای استفاده از این ترفند، باید وارد بخش Performance شوید. در این بخش گزارش و اطلاعاتی وجود دارد که برای بهبود وضعیت سئو سایت، حتماً به آنها نیاز دارید.

در بخش Performance، معیارهای مختلفی برای بررسی وضعیت رتبه سایت وجود دارد که Queries پیش فرض آن است. در این بخش لیستی از کلمات وجود دارد که به ازای هریک از آنها، سایت شما رتبه ای در گوگل دارد. برای آگاهی از موقعیت این کلمات کلیدی، می‌توانید به بخش Position مراجعه کنید. Average position، میانگین رتبه سایت به ازای کلمات مختلف است.

بررسی وضعیت لینک دهی خارجی سایت

برای بررسی وضعیت لینک‌های خارجی سایت، می‌توانید به بخش Links مراجعه کنید. این مورد شاید مهمترین ترفند گوگل وبمستر برای افرادی که در زمینه سئو خارجی سایت در حال فعالیت هستند. (در مقاله های سئو خارجی چیست و بک لینک چیست ، بیشتر با اهمیت سئو خارجی آشنا می شوید.) گزارش “Links” کنسول به شما نشان می‌دهد چه سایتهای دیگری به سایت شما لینک داده‌اند و لینک‌ها مربوط به کدام صفحات است. برای دیدن همه بک لینک‌های سایت خود، روی زبانه ” Links” کلیک کنید، سپس روی ” More” در زیر ” Top linking sites” کلیک کنید تا همه پیوندهای ورودی خود را مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر ساخت بک لینک رایگان را امتحان کرده‌اید، از این بخش متوجه میزان اثرگذاری و وضعیت آنها خواهید شد.

بررسی وضعیت پنالتی سایت

احتمالاً همان‌طور که می‌دانید، اگر نحوه عملکرد سایت شما بر اساس قوانین گوگل نباشد، به احتمال زیاد مورد جریمه گوگل قرار خواهید گرفت. جریمه یا پنالتی گوگل به شرایطی گفته می‌شود که در آن سایت شما به‌طور کامل از فهرست ایندکس گوگل حذف می‌شود. مواردی شبیه خرید لینک، ارائه محتوای بی کیفیت، کیورد استافینگ، ریدایرکت‌های بیش از اندازه و … از جمله مواردی هستند که منجر به پنالتی شدن سایت می‌شود.

امیدواریم که این شرایط هیچ وقت برای وب سایت شما پیش نیاید، اما اگر شاهد افت ترافیک سایت خود هستید و دلیل قانع کننده ای برای آن پیدا نمی‌کنید، بررسی کنید که آیا پنالتی شده‌اید یا نه. برای انجام این کار باید از گزارش بخش Manual actions استفاده کنید.

9 ترفند گوگل وبمستر

یافتن صفحات با نرخ کلیک کم

یکی از مشکلات رایجی که در وب سایت‌های مختلف وجود دارد، وجود انبوهی از محتوا با نرخ کلیک بسیار کم است! این مسئله به این معناست که شما هزینه تان را صرف چیزی کرده‌اید که از آن نتیجه مثبتی نگرفته‌اید.

اما از آنجایی که جلوی ضرر را از هرجایی که بگیرید منفعت است، توصیه می‌کنیم که به عنوان آخرین ترفند گوگل وبمستر، به دنبال صفحاتی باشید که نرخ CTR آنها بسیار پایین است. اگر به هر نحوی که شده بتوانید نرخ کلیک این صفحات را تا ۲ الی ۳ برابر افزایش دهید، ترافیک ارگانیک سایت را افزایش داده و شاهد بهبود رتبه کلی سایت خواهید بود.

نتیجه‌گیری

روش‌های مختلفی برای بررسی و آنالیز سایت وجود دارد. اما گوگل وبمستر یا سرچ کنسول امروزی، بهترین روش برای بررسی وضعیت ترافیک ارگانیک سایت است. استفاده از این ابزار نه تنها کاملاً رایگان است، بلکه درصد قابلیت اعتماد داده‌های آماده شده توسط آن، هم بسیار بالا است؛ بنابراین شما با استفاده از گزارش‌های رایگانی که این ابزار در اخیتارتان قرار می‌دهد، می‌توانید وارد عمق سایت خود شده و نقاط ضعف و قوت آن را شناسایی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.