ساخت صفحه 404 : چگونه صفحه 404 را بهتر طراحی کنیم؟

صفحه ۴۰۴ برای شما یادآور چیست؟! چیزی که میخواهید و به آن نمیرسید؟ احساس سردرگمی و ناتوانی برای پیدا کردن چیزی که به خاطر آن از گوگل کمک گرفته اید؟! به دلیل همین احساسات منفی، طراحی صفحه ۴۰۴ ، یکی از پرچالش ترین قسمتهای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی و … است که از چشم بسیاری از مدیران وب سایت دور میماند! اما با توجه به تاثیر مهم این خطا در سئو سایت، در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی در خصوص طراحی خطای ۴۰۴ سایت در اختیارتان قرار دهیم. در ادامه همراه ما باشید تا با چند افزونه ساخت صفحه ۴۰۴ و نکاتی که باید در حین طراحی رعایت کنید، آشنا شوید.

زمانی که صحبت از خطای ۴۰۴ میشود، به بسیاری از افراد، چه کاربران وب سایت و چه سئوکاران، احساس بدی دست میدهد؛ اما این خطا میتواند یک فرصت برای کمک به کسب و کار شما در نظر گرفته شود. چرا که شما این قدرت را دارید که با ساخت صفحه ۴۰۴ و الهام گیری از بهترین طراحی های انجام شده، کاربر را سرگرم کرده و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهید. اما قبل از هر چیز، برای کاملتر کردن بحث، بهتر است به این مسئله بپردازیم که:

صفحه ۴۰۴ چیست؟

خطای ۴۰۴ به خطایی گفته میشود که در اثر کلیک کردن روی یک لینک شکسته ایجاد میشود. در این خطا به کاربر گفته میشود آن چیز که دنبالش است در این صفحه موجود نیست. به طور کلی این خطا در اثر یکی از دو حالتهای زیر ایجاد میشود:

 1. زمانی که لینک از سایت حذف شده یا توسط مدیر وب سایت آدرس لینک تغییر پیدا کرده و بعد از آن هیچ ریدایرکت ۳۰۱ انجام نشده است.
 2. کاربر آدرس اینترنتی را به اشتباه وارد کرده است.

بنابراین خطای ۴۰۴ به این معناست که کسی اشتباه کرده است، یا کاربر یا مدیر سایت!

اهمیت طراحی صفحه ۴۰۴ چیست؟

گرچه خطا و اشتباه جزء لاینفک از زندگی انسان است، اما این اشتباه در فضای آنلاین، زمانی که مخاطب به دنبال پاسخی برای رفع نیاز خود است، در اکثر موارد اشتباه بخشودنی نیست. چرا که مخاطب در فضای آنلاین، بیشتر از آن چیزی که تصور میکنید بی حوصله است! به همین خاطر، برای آنکه شانس تبدیل او به یک مشتری وفادار را از دست ندهید، بهتر است که تمام آن چیزی که برای خرید یا استفاده از خدمات شما نیاز دارد را در اخیتارش قرار دهید!

با این وجود، به دلیل آپدیت منظم سایت، احتمال اینکه چند لینک شکسته در سایت ایجاد شود، وجود دارد. در این شرایط بهتر است به جای پاک کردن صورت حل مسئله، به فکر راه حلی برای آن بود. راه حل حذف تاثیر منفی خطای ۴۰۴ هم ساخت صفحه ۴۰۴ با طراحی منحصر به فرد و سرگرم کننده برای کاربر است. بنابراین به هیچ وجه به طرح معمول و ساده قالب وردپرس یا مرورگر برای این خطا اکتفا نکنید.

طراحی معمولی که برای خطای ۴۰۴ در بسیاری از سایتها وجود دارد، اصلا کاربردی نبوده و بسیار سرد و بی روح است. در حالی که اگر طراحی خطای ۴۰۴ سایت به درستی انجام شود، میتوان پیشنهاداتی مانند جستجو در سایت، تماس با کارشناس سایت، دیگر لینکهای مفید و … را در اختیارش قرار دهید.

بنابراین شخصی سازی و طراحی صفحه ۴۰۴ برای شما بهتر است، چرا که:

 1. برندینگ: زمانی که شما از یک طراحی منحصر به فرد و متناسب با داستان برند خود برای خطای ۴۰۴ استفاده کنید، کاری کرده اید که نام تجاری شما برای همیشه در خاطر مخاطب باقی بماند. در نتیجه احتمال وفاداری مخاطب به سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد.
 2. افزایش اعتماد کاربر: زمانی که شما برای ساخت صفحه ۴۰۴ متفاوت از سایر رقبایتان زمان صرف کنید، این احساس را در کاربر ایجاد کرده اید که برای او ارزش قائل بوده و قطعا در نحوه ارائه خدماتتان هم بهتر از دیگران عمل خواهید کرد.
 3. سئو سایت: همانطور که گفته شد شما میتوانید از این خطا به عنوان یک فرصت برای سایت خود استفاده کنید. با قراردادن مهمترین لینکهای سایت در این صفحه، هم نرخ تبدیل را افزایش داده و هم زمان ماندگاری کاربر در سایت. به شرط آنکه این لینکها کاربردی بوده و به رفع نیاز کاربر کمک کند.

چگونه صفحه ۴۰۴ را بهتر طراحی کنیم؟

همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد، بسیاری از مدیران و طراحان سایت، از اهمیت ساخت صفحه ۴۰۴ به صورت اختصاصی غافلند. همین مسئله میتواند به عنوان یک مزیت برای شما نسبت به رقبایتان در نظر گرفته شود. در ادامه به معرفی نکاتی میپردازیم که در حین استفاده از افزونه ساخت صفحه ۴۰۴ به طراحی هرچه بهتر صفحه کمک میکنند:

طراحی مطابق با نام تجاری (برند)

با توجه به اینکه این صفحه، جزء یکی از صفحات سایت شماست، پس طرحی که برای آن پیاده میشود، نباید متفاوت از طرح کلی سایر صفحات سایت شما باشد. در طراحی این صفحه باید به نام تجاری، رنگ، لوگو و داستان برند شما توجه شود. حتی میتوانید برای سرگرم کردن کاربر در این صفحه، از داستان کوتاهی مرتبط با برندتان استفاده کنید!

کاربردی کردن صفحات

پیش از این هم گفته شد که خطای ۴۰۴ زمانی ایجاد میشود که کاربر به هر دلیلی موفق به یافتن مطلب یا خدمت مورد نظرش نمیشود. پس چه بهتر که این ذهنیت را برای کاربر تغییر داده و چند قابلیت و لینک کاربردی هنگام مواجه با این خطا، در اختیارش قرار دهیم.

بنابراین هنگام طراحی خطای ۴۰۴ سایت، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. لینک صفحه اصلی: قرار دادن لینک صفحه اصلی یا خانه، ساده ترین و ضروری ترین کاری است که هنگام ساخت صفحه ۴۰۴ باید به آن توجه داشت. این لینک گرچه کلی است و احتمالا کمکی به رفع نیاز کاربر نکند، اما حضورش در این صفحه الزامی است.
 2. بخش جستجو: با قرار دادن بخش جستجو در این صفحه، میتوانید به کاربر برای آنچه که در نظر داشته کمک کنید. قرار دادن این گزینه الزامی است. خصوصا که از این طریق میتوانید پیوندهای مفید دیگری که به نوعی با موضوع مد نظر کاربر همپوشانی داشته را به وی پیشنهاد دهید. علاوه بر این، وجود این گزینه در صفحه به افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت، کمک زیادی میکند.
 3. قرار دادن چند پیوند محبوب: به عنوان مدیر یا سئوکار سایت، حتما از مهمترین لینکهای وب سایت خود خبر دارید. با قرار دادن این لینکها در صفحه، از کاربر بخواهید در سایت شما گشتی زده تا به احتمال زیاد، به رفع نیازش کمک کنید.
 4. طراحی ساده: زمانی که کاربر با این صفحه مواجه میشود، از یافتن آن چیزی که به دنبالش بوده، ناامید شده است. بنابراین احتمال حوصله رویارویی با پیچیدگی جدیدی را ندارید. به همین خاطر توصیه میشود که طراحی را ساده اما کاربردی نگهدارید.
 5. پیام جذاب: هنگام نمایش خطای جستجو، صفحه ای با جملات ” Sorry! We couldn’t find that page” یا ” ۴۰۴ Error: Page Not Found” نمایش داده میشود که بسیار ربات گونه است! به همین خاطر بهتر است که این جملات را با جملات جذابی مانند “باز یکی اشتباه کرده” ، “پاتو از روی سیم بردار شاید درست شد” و … جایگزین کنید.
 6. قرار دادن تخفیف: برای بدست آوردن دل مخاطبی که به موفق به پیدا کردن موضوع مورد نظرش در وب سایت شما نشده است، میتوانید یک تخفیف برای استفاده از خدماتتان به او پیشنهاد دهید. از این طریق قطعا در برقراری ارتباط موثر با کاربر، یک گام مثبت برداشته اید.

چند نمونه طراحی خطای ۴۰۴ سایت

برای آنکه چند ایده برای ساخت صفحه ۴۰۴ در اختیارتان قرار دهیم، چند نمونه صفحه جذاب از سایتهای ایرانی و خارجی برای شما آماده کرده ایم:

سایت ورزش ۳

خطای 404 ورزش 3

سایت دیوار

خطای 404 دیوار

سایت دیجی کالا

خطای 404 دیجی کالا

سایت ایرانسل

خطای 404 ایرانسل

سایت Cloud Sigma

سایت Cloud Sigma

سایت Kualo

خطای 404 سایت Kualo

سایت Mantra Labs

خطای 404 Mantra Labs

سایت Pixar

خطای 404 Pixar

بیشتر بخوانید: 

آموزش وردپرسوردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *