طراحی سایت ریسپانسیو – چرا به سایت واکنش گرا نیاز دارید؟

طراحی سایت ریسپانسیو – چرا به سایت واکنش گرا نیاز دارید؟

طراحی سایت ریسپانسیو یک اصل مهم در صنعت طراحی وب در نظر گرفته میشود؛ چرا که روز به روز به تعداد کسانی که از لپ تاپ و تبلت استفاده میکنند، افزوده میشود. به همین خاطر، بهترین شرکت طراحی سایت باید توانایی یک طراحی سایت حرفه ای و مناسب با دستگاههای مختلف در سایزهای متفاوت را داشته باشد. در غیر این صورت، درصد زیادی از ترافیک ارگانیک سایت، از دست دادن جایگاه در صفحه نتایج گوگل و در آخر کاهش درآمد، ازجمله عواقبی است که با آن رو به رو خواهید شد!

طراحی سایت واکنش گرا یعنی چی؟

طراحی ریسپانسیو سایت به طراحی گفته میشود که در آن طراحی و توسعه سایت برای دستگاههای مختلف انجام میگیرد. در واقع طراحی به گونه ای انجام میشود که ظاهر سایت بر اساس صفحه و پلتفرم بدون از دست دادن جزئیات، تغییر میکند. این تغییر به صورت خودکار انجام شده و طراحی وب سایت به طور خودکار سوئیچ میکند تا وضوح و اندازه تصویر و سایز فونتها و … متناسب با دستگاه باشد.

چرا طراحی سایت ریسپانسیو اهمیت دارد؟

کشف حقایق جدید در مورد موضوعات مختلف قطعا برای بسیاری از ما جالب است. اما گاهی اوقات آگاهی از برخی از حقایق میتواند تاثیر مثبتی در ادراک ما در جنبه های مختلف زندگی از جمله کسب و کار داشته باشد. طراحی سایت ریسپانسیو و لزوم آن هم از همین جنس حقایق است. به همین خاطر در ادامه مهمترین نکاتی که در خصوص اهمیت طراحی سایت واکنش گرا باید بدانید را با شما به اشتراک میگذاریم.

گوگل به سایت های ریسپانسیو علاقه بیشتری دارد

طراحی سایت ریسپانسیو، یکی از مهمترین فاکتورهای الگوریتم رتبه بندی گوگل است. در نتیجه اگر طراحی سایت به صورت واکنش گرا و سازگار با دستگاههای مختلف انجام شده باشد، شانس بیشتری برای کسب رتبه برتر در موتورهای جستجو مانند گوگل دارد.

نکته حائز اهمیت این است که طراحی سایت واکنش گرا نه تنها منجر به ببهود تجربه کاربری کاربران تلفن همراه، بلکه کاربران دسکتاپ هم میشود. چرا که همانطور که حتما میدانید، در حال حاضر لپ تاپ و مانیتورها دارای سایزهای مختلفی طراحی و تولید میشوند. پس با این نوع طراحی میتوان مطمئن بود که سایت با ظاهری زیبا برای تمامی کاربران در دسترس خواهد بود.

 کاربران تلفن همراه ۶ الی ۱۰ ثانیه برای بارگذاری سایت منتظر میمانند

بهینه سازی سرعت سایت یکی از مهمترین فاکتورهای سئوی سایت است. بر اساس بررسی های انجام شده، در حالت ایده آل سرعت بارگذاری سایت در نسخه دسکتاپ باید کمتر از ۳ ثانیه باشد. اما این مقدار برای نسخه تلفن همراه متفاوت و البته خیلی کمتر است. نتایج تحقیقات نشان میدهد که ۷۳ درصد از کاربران موبایل در صورتی که بارگذاری صفحه خیلی طولانی شود، سایت را ترک میکنند. ۳۰ درصد از کاربران بین ۶ الی ۱۰ ثانیه منتظر میمانند تا صفحه به طور کامل لود شود. ۱۶ درصد از کاربران هم قبل از ۵ ثانیه سایت را ترک میکنند!

۳۳ درصد از افراد انتظار دارند که سرعت بارگذاری سایت در حالت موبایلی خیلی بیشتر از نسخه دسکتاپ باشد! به همین دلیل است که طراحی سایت ریسپانسیو اهمیت زیادی دارد!

حدود ۵۰ درصد از سرچ روزانه از طریق تلفن همراه انجام میشود

بر اساس آماری که توسط Search Engine Land منتشر شده است، حدود ۵۰ درصد از سرچ روزانه توسط تلفن های همراه انجام میشود. خصوصا در ایران؛ چرا که در حال حاضر سرعت اینترنت خطر در برخی موارد بیشتر از اینترنت خانگی است و استفاده از آن در اکثر نقاط کشور ممکن! بنابراین اطمینان حاصل کنید که سایت در هر سایزی و در هر دستگاهی بدون هیچ مشکلی به کاربر نمایش داده میشود.

۵۳ درصد از ایمیلها توسط تلفن همراه ارسال و دریافت میشوند

ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین روشهای دیجیتال مارکتینگ است که تا کنون به هیچ روش دیگری جایگزین نشده است. گرچه این روش از بازاریابی آنلاین در ایران خیلی طرفدار نداشته و به درستی انجام نمیشود، اما یکی از موثرترین روشها خصوصا برای بازگرداندن کاربران است.

باز هم با در نظر داشتن اینکه میزان استفاده از تلفنهای همراه هوشمند بیش از پیش افزایش یافته است، افراد ترجیح میدهند از تلفن همراه خود برای ارسال و دریافت ایمیل استفاده کنند. بنابراین اگر از سرویس های ایمیل مارکتینگ استفاده میکنید، اطمینان حاصل کنید که همه چیز در حالت ریسپانسیو تنظیم شده است. بر اساس گزارشی که توسط MailChimp منتشر شده است، ریسپانسیو بودن ایمیل ارسال شده، نرخ کلیک را ۵ الی ۱۵ درصد افزایش میدهد.

طراحی ریسپانسیو سایت تجربه کاربری را بهبود میبخشد

تجربه کاربری یکی از مهمترین نتایج طراحی سایت واکنش گرا است. اطمینان حاصل کنید که صرف نظر از نوع دستگاه، کاربر میتواند به طور کامل محتوای سایت شما را مشاهده کرده و با آن ارتباط برقرار کند. از افزونه های پاپ آپ برای نسخه موبایلی سایتتان استفاده نکنید. چرا که قطعا باعث اعصاب خوردی مخاطب خواهد شد!

نکاتی که برای طراحی سایت ریسپانسیو باید در نظر داشت

برای آنکه همه چیز در مورد طراحی سایت واکنش گرا را به درستی اجرا و رعایت شده است، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

فلوئید گرید (Fluid Grid)

 فلوئید گرید یکی از مهمترین نکات طراحی سایت واکنش گرا است که با استفاده از آن اجزای صفحه به بهترین شکل در جای درست قرار گرفته و نمایش داده میشوند. فلوئید گریدها برخلاف گریدهای سنتی از مقدارهای نسبی مانند درصد یا em استفاده میکنند. در نتیجه سایز تمام المانهای درست بر اساس صفحه تغییر کرده و نمایش داده میشوند. دستگاه های مختلف اندازه صفحه نمایش خاص خود را برای طراحی سایت ریسپانسیو دارند.

متن و تصاویر انعطاف پذیر

نحوه نمایش عکس و متن باید برای هر دستگاهی متناسب با اندازه صفحه تغییر کند. در صورتی که سایت به صورت واکنشگرا طراحی نشده باشد، کاربر برای مشاهده عکس و متن باید از قابلیت زوم کردن استفاده کند که قطعا باعث از بین بردن تجربه کاربری میشود. اما زمانی که تنظیمات مربوط به عکسها در حالت Max Width تعیین شده باشد، قطعا نتیجه نمایش متناسب با دستگاه متغیر خواهد بود.

مدیا کوئری (Mobile Querie)

از مدیا کوئری برای شناسایی و بررسی صفحه اندازه صفحه استفاده میشود. وظیفه مدیا کوئری این است که بررسی کند کاربر از چه دستگاهی با چه اندازه صفحه ای استفاده میکند. سپس بر اساس داده هایی که جمع آوری شده است، CSS های لازم را بارگذاری کرده و صفحه را به مخاطب نمایش میدهد.

تست ریسپانسیو بودن سایت

اگر میخواهید بدانید که سایت شما ریسپانسیو طراحی شده است یا نه، میتوانید خیلی سریع و آسان از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

  • Google Chrome را باز کنید.
  • به وب سایت خود بروید.
  • Ctrl + Shift + I را فشار دهید تا Chrome DevTools باز شود.
  • برای جابجایی نوار ابزار دستگاه ، Ctrl + Shift + M را فشار دهید.
  • سایتتان را از منظر موبایل، تبلت یا دسکتاپ مشاهده کنید.

علاوه بر این روش، میتوانید از ابزارهای رایگان دیگری مانند Mobile-Friendly Test استفاده کنید.

نمونه هایی از طراحی ریسپانسیو سایت

نمونه هایی از طراحی ریسپانسیو سایت


طراحی سایت ریسپانسیو


طراحی سایت واکنش گرا


نمونه هایی از طراحی ریسپانسیو سایتنتیجه گیری

در این مطلب به لزوم طراحی سایت واکنش گرا و نکاتی که هنگام طراحی سایت از این نوع باید در نظر داشته باشید، اشاره کردیم. با توجه به اینکه نتایج سرچ گوگل در تلفن همراه متفاوت از دسکتاپ است، برای افزایش ترافیک و از دست ندادن درصد زیادی از مشتریان بالقوه، باید اطمینان حاصل کرد که ساختار سایت برای دستگاههای مختلف با اندازه های متفاوت، بهینه شده است. اگر با توجه به روش گفته شده، متوجه شدید که به طراحی سایت ریسپانسیو نیاز دارید، میتوانید با ما در تماس باشید.

وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *