کامنت مارکتینگ – تاثیر کامنت بر سئو

کامنت مارکتینگ یکی از مباحث جذاب و شاید فراموش شده در بازاریابی آنلاین است. تقریبا تمام افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت میکنند، این نکته را میدانند که برای افزایش نرخ فروش، باید ارتباط موثری با مخاطب برقرار کرد. اما آیا تنها مزیت کامنت مارکتینگ، بهبود تجربه کاربری است؟ تاثیر کامنت بر سئو چیست؟! آیا کامنتهای وبلاگ منجر به بهبود رتبه در صفحه نتایج گوگل میشوند؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات به منظور بهبود سئو داخلی و سئو خارجی سایتتان هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بخش نظرات یا کامنت سایت را نوفالو کنید

همانطور که حتما میدانید روشهای مختلفی برای لینک سازی وجود دارد که یکی از آنها کامنت مارکتینگ است. اگر شما تجربه مدیریت یک سایت را داشته باشید، حتما میدانید که روزانه چندین کامنت اسپم در بخش نظرات وبلاگ وجود دارد. بسیاری از افرادی که در زمینه لینک سازی فعالیت دارند، تصور میکنند با رها کردن یک لینک در بخش نظرات یک سایت، اعتبار دامنه و در نهایت رتبه سایت را بهبود بخشیده اند. این در حالی است که این باور کاملا غلط و در برخی موارد آسیب زننده به سئو سایت هم خواهد بود.

به همین خاطر، بهتر است که لینک هایی که داخل بخش نظرات سایت قرار میگیرند را از نوع نوفالو تعیین کرد. تگ نوفالو یکی از مهمترین تگهای HTML است که با استفاده از آن میتوان تا حدی بودجه خزش را کنترل و به افزایش سرعت ایندکس مطالب در گوگل کمک کرد. زمانی که از این تگ برای یک لینک یا صفحه استفاده میکنید، ربات موتورهای جستجو متوجه میشود که لینک را نباید دنبال کند، چرا که ارزشی برای سئو و کاربر ندارد.

در حال حاضر و در ورژن نهایی وردپرس، لینکهایی که در بخش نظرات قرار میگیرند به صورت خودکار نوفالو میشوند.

تاثیر کامنت بر سئو ۲۰۲۰

الگوریتمهای گوگل هر روز در حال پیشرفت هستند. مسئله ای که باید بدان توجه داشت این است که اهمیت برخی از فاکتورهای سئو در گذر زمان تغییر میکند. برخی ارزشمندتر و برخی دیگر کم اهمیتتر میشوند. بنابراین قبل از اینکه استراتژی کامنت مارکتینگ کسب و کارتان را تدوین کنید، باید بدانید که تاثیر کامنت بر سئو چگونه است؟!

لینک سازی، یکی از مشکلترین ترفندهای سئو است. چرا که مرز باریکی بین بین کسب نتیجه مطلوب و هدر دادن زمان و سرمایه از طریق لینک سازی است! برای پاسخ به این سوال، بهتر است که لینکهای وبلاگی را به دو دسته کلی تقسیم کنیم. لینکهای نوفالو و لینکهای فالو.

بک لینک کامنتی فالو

بک لینک فالو به بک لینکی گفته میشود که توسط ربات جستجو بررسی شده و انتقال اعتبار از طریق آن صورت میگیرد. بنابراین هنگام لینک سازی باید سراغ سایتهایی رفت که لینک سازی در آنها از نوع فالو خواهد بود. مسلما هرچه که اعتبار دامنه سایت مبدا بیشتر باشد، شانس شما هم برای کسب نتیجه مطلوب بیشتر میشود. اما همانطور که گفته شد، در حال حاضر لینکهایی که در بخش نظرات قرار میگیرند، اکثرا از نوع نوفالو هستند و دریافت لینک فالو کار بسیار مشکلی است.

با این وجود اگر بتوانید کامنت مارکتینگ را از طریق ارائه مطالب مفید به کاربران سایت مبدا پیش ببرید، این احتمال وجود دارد که مدیر سایت خوش قلب باشد و لینک شما را از نوفالو به فالو تغییر دهد! که البته این انجام این کار بسیار مشکل است و تعداد معدودی از سئوکاران زمان خود را صرف این استراتژی میکنند.

بک لینک کامنتی نوفالو

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که لینکهای نوفالو کاملا بی ارزش نیستند. گرچه تاثیر کامنت بر سئو از طریق لینک نوفالو کمتر از فالو است، اما صفر نیست! بنابراین اگر زمان و منابع زیادی دارید، میتوانید برای ایجاد تنوع در روند لینک سازی، گرفتن بک لینک از طریق کامنت مارکتینگ را هم امتحان کنید.

کامنت مارکتینگ – تاثیر کامنت بر سئومزایای کامنت مارکتینگ چیست؟

گرچه تاثیر کامنت بر سئو مشابه با سایر ترفندهای بازاریابی آنلاین به صورت مستقیم قابل مشاهده نیست، اما بی تاثیر هم نیست. برخی از مزایای کامنت مارکتینگ در سئو عبارت هستند از:

  • لینک سازی: همانطور که پیشتر هم بیان شد، برای تنوع در روند لینک سازی سایت، میتوانید از گرفتن بک لینک از طریق کامنت گذاشتن در سایتهای دیگر را امتحان کنید.
  • افزایش ترافیک: اگر مطلب مفید و لینک سایت شما در یک وبلاگ منتشر شود، حتی اگر لینک از نوع نوفالو باشد، افزایش ترافیک یکی از نتایج حتمی آن خواهد بود.
  • افزایش آگاهی از برند: مجددا تاکید میکنیم که در لینک سازی، هدف قراردادن یک لینک در سایتهای دیگر نیست. بلکه شما باید در کنار لینک مد نظرتان، مطلبی ارزشمند در همان مورد در اختیار مخاطب قرار دهید. در صورتی که مطلب شما پاسخگوی نیاز مخاطب باشد، قطعا با برند شما آشنا شده و شما را دنبال خواهد کرد.
  • بهبود رتبه سایت: بهبود جایگاه سایت در صفحه نتایج گوگل، یکی از موارد تاثیر کامنت بر سئو است. البته این مزیت مربوط به سایتی میشود که کاربران در آن نظر داده اند. هرچه که تعداد نظرات یک پست در سایت بیشتر باشد، گوگل بهتر متوجه ارزشمندی مطلب برای مخاطب میشود.

چگونه از کامنت برای بهبود سئو سایتمان استفاده کنیم؟

این بخش از مطلب، مربوط به کسانی میشود که قصد استفاده از کامنت مارکتینگ برای لینک سازی نداشته و قصد دارند با فعال کردن بخش نظرات سایتشان، از تاثیر کامنت بر سئو بهره مند شوند. برای استفاده مثبت از نظرات وبلاگ، قبل از هرچیز باید بخش نظرات را در CMS فعال کنید. با فعال کردن این گزینه کاربران قادر به ارائه نظرات خود خواهند بود.

البته لازم به ذکر است که برقراری ارتباط با کاربر از طریق کامنت، الزامی است. بنابراین اگر کاربران سایت، در مورد مطلب یا محصولی سوال یا انتقادی کردند، به نظرشان پاسخ داده و با آنها تعامل برقرار کنید. به خاطر داشته باشید اگر نظرات کاربران را سانسور کرده، منتشر نکرده و یا به آنها پاسخ ندهید، قطعا در دراز مدت به اعتبار برند و تجربه کاربری آسیب زده اید.

نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی تاثیر کامنت بر سئو پرداختیم. بسیاری از افراد از کامنت مارکتینگ برای لینک سازی استفاده میکنند؛ درحالی که استفاده از بخش نظرات و برقراری تعامل با کاربران سایت، تاثیر بهتری در سئو سایت دارد. به همین خاطر بهتر است به همین خاطر بهتر است که با توجه به سرمایه محدود کسب و کار آنلاین، از بخش نظرات به منظور بهبود سئو داخلی سایت استفاده کرد و نه سئو خارجی!

سئو و بهینه سازیسئو داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *