آشنایی با گوگل و سئو سایت

اگر قرار است علم و هنر سئو را به خوبی یاد بگیرید نخستین گامی که باید برداشته شود آشنایی کامل با موتور جستجو گوگل است .

شاید این سوال هم اینک در ذهن شما پیش بیاید که چرا در بین این همه موتور جستجو چرا باید با گوگل آشنا شویم ؟ اگر به دو مقاله قبلی که که در مورد موتورهای جستجو و اهمیت موتورهای جستجو در کسب و کار های اینترنتی صحبت کردیم نگاهی بندازید متوجه میشوید که بیشترین استفاده در بین موتورهای جستجو در اختیار گوگل است و ما باید سایت خود را برای جایی که بیشترین کاربر را در اختیار دارد آماده کنیم .

پس ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل در مورد Google صحبت کنیم و دلایل محبوبیت این موتور جستجو را در بین کاربران ایران و جهان به خوبی بشناسیم .

گوگل

کاربران ویلیکو در انتهای مقاله این موارد را آموخته اند : 

گوگل چیست ؟

تست هوش مصنوعی گوگل ساندار

هدف اصلی گوگل چیست ؟

گوگل چگونه سایت ها را رتبه بندی میکند ؟

جمع بندی

گوگل چیست ؟

در مقالات قبل تاریخچه موتورهای جستجو و مخصوصاً گوگل را تشریح کردیم . اما حالا زمان آن رسیده است که با Google بیشتر آشنا شویم زیرا برای یک مدت طولانی و شاید تا آخر عمر قرار است در کنار ما باشد ، پس بهتر است هم او رفتار ما را بشناسد و هم ما رفتار او را .

گوگل باهوشترین موتور جستجو در جهان است که با استفاده از هوش منصوعی خود رفتار کاربران را به خوبی شناسایی میکند و در نتایج خود بر اساس سن ، جنسیت ، مکان ، زبان و نوع علاقه مندی ، نیاز مورد نظر کاربر را برطرف میکند . گوگل با استفاده از ابزارهایی که در اختیار انسان قرار قرار داده است تمام این اطلاعات را از قبل شناسایی میکند تا بتواند همیشه بهترین لیست از وب سایت ها را به کاربر خود نشان دهد .

ابزار هایی مانند : Google Chrome ، Gmail ، Android ، Google play ، Google Map و … به این هوش مصنوعی کمک میکند تا اطلاعات مفیدی را از کاربر جمع آوری کند و در حافظه خود نگاه دارد تا زمانی که کاربر وارد سایت گوگل شد و موضوعی را جستجو کرد لیست مفیدی از سایت هایی که به کاربر میتواند کمک کند را نشان دهد .

اما جالب تر زمانی میشود که بدانید این هوش مصنوعی در حال تقلید رفتار انسانی است و هر لحظه تلاش بیشتری برای انسان شدن میکند .

تست هوش مصنوعی گوگل ساندرا

سال پیش در حاشیه کنفرانس برنامه نویسان گوگل ساندرا ، پیچای مدیر عامل این شرکت دموی دستیار صوتی گوگل را ارائه میدهد که در آن دستیار Google Assistant با یک آرایشگاه تماس میگیرد تا برای رئیس خود یک وقت آرایش بگیرد .

در طول این تست google assistant با یک آرایشگاه تماس میگیرد و برای رئیس خود یک خانم است در روز سوم می درخواست رزرو وقت میکند که منشی آرایشگاه به او میگوید لطفاً یک لحظه صبر کنید تا ببرسی کنم ، دستیار گوگل هم همانند یک انسان از واژه ” اوهوم ” استفاده میکند . سپس مسئول آرایشگاه از او میپرسد برای چه ساعتی وقت میخواهید و دستیار گوگل میگوید ساعت ۱۲ – اما مسئول آرایشگاه در پاسخ میگوید که ۱۲ وقت خالی ندارد و میتواند ساعت ۱۳:۱۵ دقیقه برای او وقت بگذارید ، اما google assistant این بار میپرسد بین ساعت ۱۰ تا ۱۲ چطور وقت خالی دارید ؟ – سپس مسئول آرایشگاه میگوید بستگی دارد ایشان میخواهند چه خدماتی برایشان انجام دهیم – دستیار توضیح میدهد که میخواهد موهایش را کوتاه کند و مسئول آرایشگاه موافقت میکند که برای ساعت ۱۰ وقتی را برای او رزرو میکند .

هدف اصلی گوگل چیست ؟

شرکت و موتور جستجو گر گوگل از ابتدای تاسیس همیشه اهدافی را برای خود مشخص کرده اند که با توجه به وضع قوانین ، الگوریتم ها و همچنین ابزار جدید به دنبال دستیابی به آنها هستند .

اهداف گوگلیکی از این اهداف افزایش کیفیت محتوای موجود در وب است . Google به خوبی در چند سال اخیر به مدیران وب سایت ها نشان داده است که هر چقدر محتوای آنها از کیفیت بیشتری برخوردار باشد و به کاربران اینترنت کمک کند ، آنها را بیشتر جلوی چشم قرار خواهد داد و به پیشرفت وب سایت آنها نیز کمک خواهد کرد .

دیگر مسئله ای که وجود دارد بهبود سرعت سایت ها و بالا بردن لذت تجربه کاربری ( UX ) میباشد که این روز ها UI و UX یکی از مهمترین مسائل مربوط به راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی شده است و وبمستر ها به این دو موضوع اهمیت بسیار زیادی میدهند .مهمترین دلیل آن هم این است که اگر شما هرچقدر محتوای بسیار خوبی داشته باشید اما سایتتان از نظر طراحی و کاربری مشکل داشته باشد کاربر سریعاً سایت شما را ترک خواهد کرد و به سراغ سایت دیگری که از شما بهتر کار کرده است خواهد رفت .

گوگل چگونه سایت ها را رتبه بندی میکند ؟

اگر بخواهیم بدانیم که گوگل چگونه سایت ها را رتبه بندی میکند باید با تمام الگوریتم های گوگل آشنایی داشته باشیم اما در کل میتوان چند مورد که اهمیت بسیار زیادی دارند را نام برد که وبمستر ها با رعایت همین نکات میتوانند جایگاه خوبی در رتبه های جستجو داشته باشند .

گوگل چگونه سایت ها را رتبه بندی میکند ؟

سایت های فعال و بروزتر : خود شما به موضوعات مختلفی علاقه دارید و برای اینکه مطالب جدید را مطالعه کنید روزانه به سایت ها بسیار زیادی سر میزنید اما یک یا دو سایت در هر موضوعی وجود دارد که شما بدون اینکه در گوگل جستجو کنید همیشه وارد آنها میشوید تا آخرین مقالات آنها را مطالعه کنید و یا حداقل فقط تیتر مطالب را بخوانید و اگر خوشتان آمد کل مقاله را مطالعه کنید . تنها دلیلی که باعث شده است شما این دو سایت را در لیست علاقه مندی خود قرار دهید فعال تر و به روز بودن آنها نسبت به دیگر سایت ها میباشد . پس گوگل نیز مانند شما علاقه زیادی به سایت هایی که فعالیت بیشتری دارند و همیشه به روز هستند دارد و ارزش خاصی برای آنها در نتایج جستجو قرار میدهد .

سایت هایی با سرعت لود بالا و بدون مشکلهمانگونه که شما وقتی سایتی را باز کنید که سرعت بارگذاری آن بسیار بد باشد و بیش از یک دقیقه طول بکشد که تمام اجزای سایت نمایش داده شوند ، و آن سایت را ترک کنید حتی دیگر هیچوقت وارد آن سایت نشوید گوگل هم به این موضوع عکس العمل نشان میدهد و این سایت را در نتایج خود در جایگاه خوبی و یا اصلاً در نتایج نشان نخواهد داد .

سایت های مرجع : شما اگر برای دانلود نرم افزار همیشه به سایت هایی مانند پی سی دانلود یا سافت ۹۸ مراجعه کنید امکان ندارد نرم افزار مورد نظر خود را در این دو سایت پیدا نکنید زیرا این سایت ها در حوزه فعالیت خود به یک مرجع کامل تبدیل شده اند . پس اگر شما این سایت ها را مرجع میدانید گوگل هم به این سایت ها اعتبار خواصی میدهد و همیشه در نتایج جستجو دانلود نرم افزار این دو سایت وجود دارند .

سایت های بهینه شده برای موبایل : اگر نگاهی به آمار استفاده از اینترنت با دستگاه های موبایل بیندازیم به خوبی متوجه خواهیم شد چرا گوگل سایت هایی که با دستگاه های موبایل هماهنگی دارند ( ریسپانسیو ) را زیاد دوست دارد . این دوست داشتن به قدری زیاد است که ار سال پیش گوگل اول نسخه موبایل صفحات را ثبت میکند و سپس دسکتاپ را . پس حتماً سایت خود را ریسپانسیو کنید تا رتبه بهتری داشته باشید .

جمع بندی

در تمام این مطلب به هوشمندی گوگل و تقلید رفتار انسانی این ماشین جستجو اشاره کردیم و گفتیم گوگل دارد خود را همانند یک انسان میکند تا راحت تر بتواند کاربر خود را درک کند و هرچه بهتر بتواند به ا کمک کند . پس شما نیز اگر میخواهید در دنیای اینترنت و کسب و کار اینترنتی جایگاه خوبی داشته باشید باید به این نکته توجه داشته باشید که هرچقدر سایت ، اپلیکیشن و … شما برای استفاده کاربر بهتر باشد خود به خود گوگل نیز شما را دوست خواهد داشت و به شما ارزش زیادی خواهد داد ، زیرا مهمترین دارایی گوگل کاربران و نتایج جستجوی ها انجام شده اش  است . پس سعی نکنید گوگل را گول بزنید زیرا اگر متوجه کار شما شود به شدت شما را جریمه خواهد کرد و به راحتی کسب و کار شما را نابود خواهد کرد.

برای بالا بردن اطلاعات خود در این زمینه میتوانید دو مقاله : موتورهای جستجو چیست ؟ و اهمیت موتورهای جستجو در کسب و کارهای اینترنتی را مطالعه کنید .

سئو و بهینه سازیسئو تکنیکالسئو داخلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *