سئو داخلی

آشنایی با سئو داخلی سایت – On Page Seo

در مقاله قبلی به معرفی کامل سئو پرداختیم و پاسخ سئوال سئو چیست را متوجه شدیم ، در ادامه آموزش سئو در این بخش به سئو داخلی سایت که به نظر من مهمترین بخش سئو هر سایت میباشد رسیدیم .

سئو داخلی یکی از مهمترین فاکتور های سئو سایت میباشد که با رعایت تمام نکات آن میتوانیم در جستجو گوگل SERP رتبه بسیار خوبی را کسب کنیم . در ادامه میخواهیم به صورت کامل به کلیه تکنیک های سئو داخلی و رازهای آن بپردازیم پس با ما همراه باشید .

به طور کلی میتوان سئو داخلی را با این جمله مثال زد تا به درک درستی از آن برسیم :


اگر میخواهی دنیا را به جایی بهتر تبدیل کنی                        نگاهی به خودت بنداز و خود را تغییر بده


سئو داخلی

کاربران ویلیکو با مطالعه این مقاله این موارد را آموخته اند : 

سئو داخلی چیست ؟

سئو داخلی یا On Page Seo به کلیه اقداماتی که در درون سایت جهت بهینه سازی آن برای موتور های جستجو انجام میشود را میگویند . زمانی که میخواهیم یهینه سازی داخلی یک سایت را انجام دهیم باید به موارد بسیاری مانند سایز و عنوان تصاویر ، آدرس صفحه ، کدهای برنامه نویسی سایت ، عنوان ها ، کدهای هدینگ ، مطالب تکراری و خیلی موارد دیگر که در ادامه به صورت کامل به تمام آنها خواهیم پرداخت رجوع کنیم و مشکلات آنها را از بین ببریم.

طبق تجربه ای که در بررسی سایت های گوناگون داشته ام به این نظر رسیده ام که سئو داخلی اگر به خوبی اجرا شود در خیلی از کلمات سایت به خوبی رشد خواهد کرد و بدون هیچگونه سئو خارجی میتوان رتبه های بسیار خوبی در صفحه اول جستجو های گوگل به دست آورد . همچنین مسئله ای که این روزها برای خیلی از اهالی فن سئو مهم میباشد میزان قدرت دامنه ( Domain Authority ) و قدرت صفحه ( Page Authority ) میباشد که در سئو داخلی با انجام لینک سازی داخلی میتوان به این دو فاکتور به خوبی رسید و قدرت بسیار زیادی به دامنه و صفحات سایت بخشید . جهت بررسی Da و Pa میتوان از ابزار خود سایت MOZ.Com که به صورت رایگان نیز میباشد استفاده کرد .

بهینه سازی آدرس صفحات سایت

اگر به صفحه Search Engine Optimization (SEO) Starter Guide در پشتیبانی گوگل نگاهی کنیم متوجه میشوید که در سئو داخلی یکی از مهمترین مسائل برای این موتور جستجو گر آدرس صفحات سایت میباشد . گوگل شدیداً به صفحاتی که دارای آدرسی خوانا و کوتاه هستند علاقه دارد و به مدیران سایت ها تذکر داده است که همیشه از آدرس هایی استفاده کنید که برای کاربر و خود او خوانا و قابل درک باشند .

بهینه سازی آدرس صفحات سایت

به عنوان مثال همین صفحه را که داخلش هستید نگاه کنید ، آدرس به این شکل است :

viliko.com/on-page-seo  شما مطمئاً به خوبی هم میتوانید این آدرس را بخوانید و معنی آن را متوجه شوید و هم حفظ کردن آن برای شما بسیار ساده خواهد بود ، حالا فکر کنید اگر آدرس به این صورت بود :

viliko.com/category/2019/p=12356str23SZ2 مطمئاً حالا داستان بر عکس بود و نه تنها خوانا نبود بلکه اگر قرار بئد آن را به یاد بیاورید مطمئاً دچار اشتباه میشدید .

پس همیشه سعی کنید برای صفحات خود آدرسی را انتخاب کنید که هم مفهوم کلی محتوای آن صفحه را برساند و هم به راحتی قابل حفظ و خوانایی باشد . بیشتر وب سایت های ایرانی نیز به جای کلمات انگلیسی از فارسی استفاده میکنند که از نظر گوگل هر دوی آنها یکی است و هیچ مشکلی ندارد . اما بهتر است سعی کنید از کلمات انگلیسی در آدرس صفحات خود استفاده کنید تا بعد ها در لینک سازی دچار مشکل نشوید . ( بعضی از دوستان عقیده دارند که آدرس های فارسی میتواند به سئو سایت کمک کند که من با این نظر مخالف هستم و دلایل آن را در بخش : ۱۰ نکته مهم سئو در آدرس صفحات سایت بیان خواهم کرد.  )

اهمیت تگ تایتل و عنوان صفحات

هر صفحه ای از سایت دارای عنوانی است که در تگ <title>Example Title</title> قرار میگیرد . در تمام CMS ها مانند جوملا ، وردپرس ، دروپال و حتی انجمن ساز ها و فروشگاه ساز ها مانند ویبولتین ، آی پی بورد ، پرستاشاپ ، مجنتو و غیره قالب های استاندارد دارای تگ تایتل هستند و نیاز نیست شما به کد نویسی آنها دستی بزنید .

ارزش و اهمیت تگ تایتل در سئو داخلی سایت بسیار مهم و با ارزش میباشد

اما مسئله ای که در سئو بسیار مهم است استفاده از کلمه کلیدی صفحه در عنوان است . به عنوان مثال شما میخواهید یک صفحه را با کلمه کلیدی “سئو داخلی” تولید کنید تا با جستجو این کلمه سایت شما نیز در صفحات جستجو وجود داشته باشد به همین منظور باید حتماً در عنوان خود کلمه کلیدی ( سئو داخلی ) را به کار ببرید .

در نظر داشته باشید که میزان مجاز استفاده از کاراکتر ها در عنوان صفحه ۷۰ میباشد و اگر از این مقدار بیشتر باشد گوگل ما بقی عنوان را نمایش نخواهد داد.

استفاده از تگ توضیحات

در هنگام نمایش لیست جستجو ها در گوگل برای هر سایت ۳ قسمت به نمایش در می آید که به ترتیب عنوان ، آدرس و توضیحات آن صفحه میباشد

نمایش بخش های عنوان ، آدرس و توضیحات یک سایت در لیست جستجو گوگل

بخش توضیحات همانند عنوان اهمیت بسیار بالایی در سئو داخلی دارد زیرا شما اگر در بخش توضیحات بتوانید به خوبی در یک فقط پاسخی به نیاز کاربر بدهید هم گوگل شما را دوست خواهد داشت و هم کاربر با دیدن همان یک خط پاسخ مطمئاً روی سایت شما کلیک خواهد کرد و نیاز خود را در سایت شما برطرف خواهد کرد .

توضیحات در کد Description قرار میگیرد و نماینگر توضیحاتی از محتوای کامل آن صفحه میباشد  . همچنین سعی کنید همیشه در توضحیات یک صفحه دو بار کلمه کلیدی خود را تکرار کنید .

در بخش توضیحات هم شما مجاز به استفاده از ۲۵۵ کاراکتر میباشید اما در صفحه جستجو های گوگل فقط ۱۶۰ کاراکتر آن به نمایش در خواهد آمد.

تگ های بسیار زیادی وجود دارند که میتوان در هدر سایت قرار داد و از ویژگی های آن استفاده کرد اما تا به امروز فقط همین دو تگ برای موتور های جستجو اهمیت بالایی دارند و زمانی که ربات های خزنده گوگل به سایت مراجعه میکنند نخست همین تگ ها را بررسی میکنند . البته بیشتر تگ ها به کاربر نمایش داده نخواهد شد و فقط جهت بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو استفاده میشود .

ارزش تگ های هدینگ ( تیتر ) در سئو سایت

اگر اهل مطالعه روزنامه و مجلات هستید مطمئاً در یک صفحه از روزنامه نخست تیتر ها را خواهید خواند و اگر نظرتان را جلب کرد به سراغ اصل مطلب خواهید رفت . در صفحات سایت هم دقیقاً به همین صورت است شما باید از تگها هدینگ که شامل H1 – H2 – H4 – H4 – H5 – H6  میباشد حتماً استفاده کنید .

لیست تگ های هدینگ

اما استفاده از مقدار این تگ ها در یک صفحه شامل رعایت قوانینی میباشد که باید حتماً آنها را در نظر بگیرید .

تگ H1 تنها باید یک بار در هر صفحه استفاده شود و بهتر است در خط اول یا دوم محتوای شما قرار بگیرد . ( به طور معمول این روزها تمام پوسته ها و قالب ها عنوان مطلب را در تگ H1 قرار میدهند ) پس قبل از اینکه بخواهید تگ H1 را ثبت کنید اول بررسی کنید که آیا این موضوع برای پوسته و قالب سایت شما هم در نظر گرفته شده است یا خیر .

بعد از تگ H1 نوبت به تگ های دیگر است که امروزه بیشتر تگ های H2 , H3 اهمیت بالایی دارند و دیگر تگ های اگر در صفحات شما وجود نداشته باشد مشکلی ندارد .

برای تعداد تگ های H2 , H3 میتوانید تعداد کاراکتر های مقاله خود را تقسیم بر ۳۰۰ کنید و عدد به دست آمده مقدار دقیق تگ های شما خواهد بود به عنوان مثال من مقاله ای دارم که ۱۴۰۰ کلمه است و از آنجایی که باید بعد از هر تگ هدینگ ۳۰۰ کاراکتر یا کمتر نوشته شود هزار و چهارصد را تقسیم بر سیصد میکنم و عددی که به دست آورم بین ۴ و ۵ است پس من برای این مقاله باید کمترین تگ هدینگی که در نظر بگیرم ۴ باشد .

نکته : سعی کنید از کلمه کلیدی خود حتماً در تمام تگ های H1 , H2 , H3 یکبار استفاده کنید 

لینک سازی داخلی را جدی بگیرید ! ( راز شماره یک !!! )

لینک سازی داخلی یکی از مهمترین بخش های سئو داخلی سایت میباشد که اگر با دقت انجام شود میتواند به تنهایی خیلی از کلمات کلیدی شما را در لیست جستجو گوگل در صفحه اول و حتی رتبه های ۱ تا ۳ قرار دهد .

لینک سازی داخلی مانند زنجیر تمام صفحات سایت را به هم متصل میکند

گوگل همواره با لینک هایی که به یک صفحه داده میشود به ارزش و اهمیت آن صفحه پی میبرد . این لینک ها هم میتواند خارجی باشد و هم داخلی و از آنجایی که گوگل به لینک های خارجی ( بک لینک ) حساسیت دارد پس چه بهتر است این لینک ها را از داخل خود سایت دریافت کند .

جهت لینک سازی داخلی هم کافیست به عنوان مثال از صفحه A با کلمه کلیدی ( لینک به همراه Ancher Text ) صفحه B به آن لینک بدهید تا صفحه هدف شما که B باشد قدرت بیشتری دریافت کند و سریعتر جایگاه بهتری در SERP پیدا کند . اگر لینک سازی داخلی شما همانند یک تا عنکبوت باشد ربات خزنده گوگل به خوبی میتواند در تمام وب سایت شما بچرخد و به هیچ درب بسته ای نخورد .

اهمیت ویدئو ، تصاویر و جدول در محتوا ( راز شماره دو !!! )

ابزار های چند رسانه ای همیشه تاثیر بسزایی در انتقال یک مطلب به ذهن مخاطب داشته اند و بسیار بهتر از ایک متن ساده میتوانند کاربر را علاقه مند به خواندن آن بکنند ( همانطور که خیلی از افراد دوست دارند به جای خواندن کتاب فیلم و یا مستند آن را ببینند ! )

پس بسیار بهتر است همیشه در مقالات و محتوای خود از ویدئو ، تصاویر و حتی جداول استفاده کنید . در سئو داخلی حتماً هنگام استفاده از ویدئو و تصویر فراموش نکنید که در تصاویر کد alt را حتماً قرار دهید و در ویدئو های هم حتماً قبل از ویدئو یک تگ H2 یا H3 که عنوان ویدئو است را درج کنید و بعد از ویدئو نیز مقداری در مورد ویدئو توضیح دهید .

اهمیت ویدئو در سایت و سئو

اما قرار دادن ویدئو در محتوا از یک نظر دیگر هم به سئو شما کمک خواهد کرد و آن هم زمان ماندن یک کاربر در صفحه است . در سئو مبحثی به نام زمان ورود و خروج کاربر در سایت وجود دارد که شما هر چقدر بتوانید این زمان را افزایش دهید میتواند قدر سئو سایت شما را بالا ببرد .

تاثیر نسخه موبایل و سرعت سایت در سئو

با توجه به افزایش روز افزون استفاده از موبایل در بین تمام مردم دنیا و وبگردی با موبایل گوگل در قوانین خود به تمام سایت ها پیشنهاد کرده است که حتماً از نسخه موبایل استفاده کنند و سایت خود را برای تمام دیوایس ها بهینه کنند . حتی گوگل از ۲ سال پیش اول نسخه موبایل سایت ها را ایندکس خواهد کرد و سپس به سراغ نسخه دسکتاپ خواهد رفت پس به همین دلیل متوجه خواهید شد که ریسپانسیو بودن سایت چقدر مهم است .

چندی است که گوگل پروژه ای به نام AMP را شروع کرده است و به سایت ها پیشنها داده است که نسخه AMP سایت خود را نیز ایجاد کنند . اگر از CMS ها استفاده میکنید جای نگرانی نیست افزونه و ماژول های بسیار زیادی تهیه شده است که با یک کلیک میتوانند نسخه AMP سایت شما را بدون حتی کی خط کدنویسی اجرا کنند . ( البته نسخه AMP به دلیل حذف کردن خیلی از المان ها سایت شما را کمی ساده به کاربر نشان خواهد داد و به همین دلیل است که خیلی از سایت ها هنوز به سمت این پروژه نرفته اند . اما داشتن نسخه AMP یک ویژگی و امتیاز در نزد گوگل به حساب می آید .

ورژن موبایل سایت در سئو بسیار مهم میباشد

یکی از عوامل مهم در سئو سرعت بارگذاری سایت میباشد . اگر سرعت بارگذاری سایت شما زیاد باشد مطمئاً کاربران رضایت چندانی از شما نخواهند داشت و حتی قبل از بارگذاری کامل سایت آن را ترک خواهند کرد و به سراغ سایت دیگری خواهند رفت . پس تا جایی که میتوانید سرعت سایت خود را بالا ببرید ،

برای بررسی سرعت لود سایت میتوانید از چند ابزار رایگان مانند : GTMetrixPageSpeedPingdom استفاده کنید و مشکلات سرعت لود سایت خود را از بین ببرید .

کاربران را به فعالیت در سایتتان تشویق کنید

به این فکر کنید که یکی از محصولات و یا مقالات شما مانند ویروس در تمام اینترنت پخش شود ، چه بازدید و فروشی را برای شما میتواند به ارمغان بیاورد .

در اینترنت ایران به دلایلی مانند محدود بودن فعالییت در شبکه های اجتماعی کمی تنبل هستند و هنوز مانند کاربران دیگر کشورها نه علاقه ای به اشتراک مطالب مفید را دارند و نه بستر لازم را ، اما هستند کسانی که با تمام این اوصاف وقتی از محصول یا مطلب خوششان می آید آن را در شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها خود باز نشر میکنند . پس سعی کنید برای این کاربران ابزار لازم را در دسترس قرار دهید تا به خوبی بتوانند فعالیت خود را افزایش دهند .

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

در انتها یا بخشی از مقاله خود دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی را قرار دهید و در پایان مطلب از کاربر بخواهید اگر برایش مفید بوده است آن را به دیگر دوستان خود نیز معرفی کند .

حالا که بعضی از سوشیال نتورک ها در ایران بسته است سعی کنید به جای آنها و یا در کنار آنها از شبکه های اجتماعی داخلی مانند فیسنما ، کلوب و … نیز استفاده کنید تا درصد موفقیت شما در این کار بالا برود .

نکات کلیدی در سئو داخلی

مواردی که در بالا گفته شد جزو مهمترین مسائل سئو داخلی میباشد که حتماً باید در هر سایتی رعایت شود اما سئو داخلی به همین جا ختم نمیشود و مسائل بیشتری وجود دارد که به چند نکته از آنها به صورت کوتاه اشاره خواهم کرد .

نکات کلیدی سئو

  • سعی کنید حتماً از کد های اسکیما در تمام صفحات سایت خود استفاده کنید تا درک مطلب را برای گوگل راحت تر کنید . کمترین کاری که کدهای اسکیما انجام میدهد ستاره دار کردن مطالب شما در لیست SERP است .
  • اگر چندین مقاله شبیه به هم دارید حتماً با کد کنونیکال مطلب اصلی را برای گوگل مشخص کنید تا دچار سردرگمی در سایت شما نشود .
  • به هیچ عنوان از کدهای AJAX در بخش محتوا سایت خود استفاده نکنید زیرا تا به امروز گوگل نتوانسته است محتویات داخل کدهای AJAX را بررسی و ثبت کند .
  • در بخش مقالات خود حتماً از منابع معتبر به عنوان منبع استفاده کنید . با لینک دادن به آنها ارزش شما کم که نخواهد شد هیچ بلکه به عنوان سایتی معتبر که کپی رایت را رعایت میکند در نزد گوگل معرفی خواهید شد و همچنین تاثیر بسیار زیادی بر روی کلمات کلیدی شما خواهد گذاشت .
  • به هیچ عنوان چیزی را با استفاده از کدهای Css در محتوای سایت خود برای کارر مخفی نکنید زیرا خزنده های گوگل قابلیت خواندن و بررسی کدهای سایت شما را دارند و اگر به چیز مشکوکی بر بخورند برای شما بد خواهد شد و امکان جریمه شدن شما وجود دارد .
  • اگر وب سایت شما دائماً آپدیت میشود سعی کند یک تقویم محتوا برای خود تهیه کنید تا در روز های و ساعت های مشخصی مطالب خود را بروز کنید . با این کار سرعت ایندکس مطالب شما بالا خواهد رفت و سریعتر به جایگاه مناسب خواهید رسید .

جمع بندی

تا اینجا متوجه شدیم که سئو داخلی چیست و با نکات اصلی آن آشنا شدیم . سعی کنید ظاهر سایت خود را زیبا و کاربر پسند طراحی کنید و از استفاده از المان های اضافی در صفحات خود پرهیز کنید . همیشه قبل از ارسال مطالب بر روی کلمه کلیدی که میخواهید بر روی آن کار کنید تحقیق کنید و اگر برای کسب و کارتان مفید بود آن را ثبت کنید در غیر اینصورت به سراغ کلمات با ارزش دیگری بروید که میتواند برای شما فروش و یا بازدید به همراه داشته باشد .

سئو تکنیکالسئو داخلیسئو و بهینه سازیمقالات سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *