اسپم اسکور چیست؟ روشهای کاهش Spam Score سایت

اسپم شدن سایت در گوگل نتیجه استفاده از روشهای نادرست (سئو کلاه سیاه) به منظور بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج گوگل است. اما آیا میدانید اسپم اسکور چیست؟ آیا برای اندازه گیری این فاکتور از کدام ابزار سئو باید استفاده کرد؟ آیا با روشهای جلوگیری و حل این مشکل آشنایی دارید؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات و آشنایی با روشهای کاهش Spam Score سایت هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

Spam Score چیست؟

Spam Score یک مقدار عددی است که احتمال جریمه شدن وب سایت شما توسط Google را نشان می دهد. هرچه درصد بالاتر باشد، یعنی سایت از لحاظ هرزنامه بودن در وضعیت بدی قرار دارد. در نتیجه احتمال اینکه پنالتی گوگل شده و برای مدتی کاهش ترافیک داشته باشد، بیشتر میشود. البته لازم به ذکر است که بالا بودن اسپم اسکور یک سایت از نظر ابزار Moz ، لزوما به معنای اسپم بودن سایت در گوگل نیست. این فاکتور به عوامل مختلفی از جمله کیفیت محتوا و بک لینک های سایت بستگی دارد.

 از اسپم اسکور Moz برای تصمیم گیری در مورد کیفیت و مرتبط بودن لینکهای داخلی و خارجی یک سایت استفاده کنید.

چگونه میتوان اسپم اسکور سایت را اندازه گرفت؟

برای اندازه گیری Spam Score سایت باید نوار ابزار Moz را به رایگان دانلود کرده و در مرورگر خود نصب کنید. بعد از نصب، یک نوار ابزار در قسمت بالایی مرورگر نمایش داده میشود. روی گزینه login کلیک کرده و وارد حساب کاربریتان در سایت Moz شوید. (در صورتی که قبل از این در این سایت ثبت نام نکرده اید، باید یکی ایجاد کنید. ساخت حساب کاربری در سایت رایگان است.) بعد از ورود به حساب Moz ، اطلاعات کاملی از دامنه را از هر وب سایتی که بازدید می کنید از جمله اسپم اسکور را مشاهده خواهید کرد. یک مثال در زیر داده شده است:

Spam Score سایت چگونه محاسبه میشود؟

ابزار Moz برای اندازه گیری اسپم اسکور سایت، از ۲۷ فاکتور به همراه فناوری ماشین لرنینگ استفاده میکند. این فاکتورها عبارت هستند از:

کم بودن تعداد صفحات سایت

از نظر Moz، یکی از دلایل اسپم شدن سایت در گوگل کم بودن تعداد صفحات سایت است. این فاکتور به این معنا نیست که سایت شما باید صدها صفحه داشته باشد. اما بر اساس آنچه که Moz اعلام کرده است، سایتهایی که تعداد صفحات کمتری دارند، احتمال اسپم بودنشان بیشتر است.

دامنه اسپمی

سایتهایی که از دامنه های غیر متعارف استفاده میکنند، درصد اسپم بودنشان بیشتر است. مانند:

 • .info
 • .cf
 • .ga
 • .ml
 • .loan
 • .tk
 • .work
 • .organic
 • .men
 • .date

گوگل تگ منیجر و تگ Doubleclick Ad

Google Tag Manager به شما امکان می دهد برچسب های بازاریابی را در وب سایت خود بدون تغییر کد مدیریت کنید. اما به نظر میرسد که سایتهای اسپم، تمایلی به استفاده از گوگل تگ منیجر ندارند. تگ Doubleclick Ad، روشی است که گوگل برای مدیریت تبلیغات آنلاین استفاده میکند. با استفاده از این تگ گوگل متوجه میشود که کدام کمپین یا محصول فروش بیشتری داشته است.

لینک نبودن سایت به حساب کاربری لینکدین

Spam Score سایت هایی که به حساب کاربری در لینکدین متصل نیستند، احتمالا اسپمی هستند. البته این فاکتوری است که Moz در نظر گرفته و لزوما و همیشه هم اینطور نیست.

وجود شماره تلفن و ایمیل

در صورتی که سایت فعالیت قانونی و درستی داشته باشد، حتما روشهای مختلفی برای برقراری ارتباط در سایت قرار داده اند. اطلاعاتی نظیر شماره تماس و ایمیل، از جمله اطلاعاتی هستند که باید حتما در سایت قرار گیرند. موقعیت این اطلاعات مهم نیست، تنها مسئله مهم وجود آنها در سایت است.

استفاده از HTTPS

HTTPS نشان می دهد که سایت دارای مجوز SSL است؛ به این معنی که اطلاعات کاربران رمزگذاری می شوند. عدم وجود HTTPS نشانه خوبی برای وب سایتهای اسپم است.

طول دامنه

هرچه نام دامنه طولانی تر باشد، احتمال افزایش اسپم اسکور بودن سایت بیشتر است.

استفاده از عدد در دامنه

استفاده از عدد در نام دامنه معمولا منجر به افزایش Spam Score سایت میشود. گرچه بسیاری از سایتهای مطرح مانند w3school از عدد استفاده میکنند، اما بهتر است که تا حد امکان در انتخاب دامنه دقت کنید.

تگ کلمه کلیدی اصلی

تا چند سال پیش، استفاده از تگ کلمه کلیدی اصلی برای بهبود سئو سایت رایج بود. اما در حال حاضر اگر یک سایت از این تگ بیش از اندازه برای تعیین کلمات کلیدی استفاده کند، احتمال اسپم شدن سایت در گوگل بیشتر میشود.

توضیحات متا

توضیحات متا به جستجوگران زیر لینک وب سایت و عنوان محتوا نشان داده می شود. معمولا توصیه میشود که توضیحات متا توسط خودتان برای بهبود رتبه بندی سئو سایت استفاده کرد. حداکثر طول توضیحات متا باید ۱۵۵ الی ۱۶۰ کاراکتر باشد. استفاده بیش از اندازه از این توضیحات معمولا به عنوان نشانه ای از اسپم بودن برای Moz در نظر گرفته میشود.

استفاده از تگ Non-Local Rel=Canonical

تگ کنونیکال یکی از مهمترین تگهای HTML است که با استفاده از آن میتوان اصلیترین صفحه سایت را با محتوایی مشابه با سایر صفحات، تعیین کرد. اما سایتهایی که از تگ Non-Local Rel=Canonical استفاده میکنند، احتمالا سایت هایی با فعالیتهای اسپمی هستند.

طول عنوان صفحات

عنوان صفحات باید گویای محتوایی باشند که در صفحه بدان پرداخته شده است. سایتهای اسپمی معمولا عنوان صفحاتشان خیلی طولانی یا خیلی کوتاه است.

فاو آیکونها

Favicons یک عکس کوچک ۱۶ در ۱۶ پیکسل است که در سمت چپ نوار آدرس مرورگر ظاهر می شود. سایتهایی که اعبتار دامنه بالایی دارند، معمولا از لوگوی خود به عنوان favicon استفاده میکنند.

فیسبوک پیکسل (Facebook Pixel)

Facebook Pixel کدی است که به سنجش رفتار و عملکرد کاربران کمک می کند. طبق گفته های Moz ، سایت های اسپم هرگز فیس بوک پیکسل ندارند.

لینک های خارجی

بک لینک یکی از روشهای بهبود اعتبار دامنه سایت و افزایش ترافیک ارگانیک سایت است. اما سایت های اسپمی معمولا خیلی کم یا خیلی زیاد لینک خارجی، خصوصا از سایتهای بی کیفیت دارند.

تعداد دامنه های لینک شده به سایت

تعداد بک لینکها، متفاوت از تعداد دامنه هایی است که به یک سایت لینک شده اند. در صورتی که تعداد سایتها خیلی زیاد و بعضا غیر مرتبط با موضوع سایت باشند، احتمال اسپمی بودن سایت هم بیشتر میشود.

نسبت تعداد لینکهای خارجی به محتوا

محتواهای با کیفیت، معمولا ۵ الی ۱۰ لینک خارجی دارند. در صورتی که برای یک صفحه بیش از اندازه لینک سازی شود، درصد اسپم اسکور سایت بالا خواهد رفت.

آیا بالا بودن اسپم اسکور در رتبه سایت تاثیرگذار است؟

همانطور که در بالا ذکر شد، برای ارزیابی کیفیت محتوا ، پیوندهای داخلی و خارجی ، از اسپم اسکور باید به عنوان یک مرجع استفاده شود. بنابراین پاسخ نه است؛ اسپم اسکور Moz بر رتبه بندی سایت تأثیر نمی گذارد. در حقیقت ، برخی از وب سایت های محبوب با درصد بالای Spam Score وجود دارد، اما آنها در صدر نتایج جستجو قرار دارند.

روش های کاهش اسپم اسکور سایت

اگر از عوامل تاثیرگذار در اسپم اسکور سایت مطلع باشید، به راحتی میتوان از افزایش آن جلوگیری کرد. اما اگر از هیچ یک از این موارد مطلع نبودید، جای نگرانی نیست. چرا که روشهای مختلفی برای کاهش Spam Score سایت وجود دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره میکنیم.

 • تعداد صفحات وب سایت خود را افزایش دهید. سایت های اسپم اغلب تعداد صفحاتشان کم است.
 • در صورت امکان پسوند .com را برای دامنه خود انتخاب کنید.
 • از کلمه کلیدی مشابه در دامنه و زیردامنه استفاده نکنید.
 • در انتخاب نام دامنه دقت کنید. ترجیحا عدد را از آن حذف کرده و اسم معناداری انتخاب کنید.
 • از کاراکترهایی مانند دش، آندرلاین و … در نام دامنه استفاده نکنید.
 • از تگهای DoubleClick ، ​​پیکسل ردیابی Facebook و Google Tag Manager استفاده کنید.
 • شماره تلفن ، آدرس ایمیل و آدرس صفحه LinkedIn را به وب سایت خود اضافه کنید.
 • از HTTPS استفاده کنید؛ زیرا همه سایتهای قابل اعتماد از HTTPS استفاده می کنند تا اتصال ایجاد شده توسط مرورگر به سرور را ایمن سازد.
 • تگ کلمه کلیدی اصلی را از تمام صفحات خود حذف کنید.
 • از تگ non-local rel=canonical استفاده نکنید.
 • در انتخاب توضیحات متا و عناوین صفحات دقت کنید. اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده میکنید، می توانید از افزونه Yoast SEO برای بررسی طول عنوان و توضیحات متا استفاده کنید.
 • از URL های طولانی استفاده نکنید.
 • بک لینکهای اسپم و مخرب را از سایت حذف کنید. برای شناسایی این لینکها میتوانید از گوگل کنسول و یا ابزار Moz استفاده کنید.

نتیجه گیری

اسپم شدن سایت در گوگل نتیجه استفاده از تکنیکهای سئو کلاه سیاه است. تکنیکهایی که معمولا با نتیجه سریع اما منفی همراه هستند. روشهای مختلفی برای اندازه گیری اسپم اسکور سایت وجود دارد که ابزار رایگان Moz بهترین آن است. در صورتی که درصد این فاکتور زیاد است، میتوانید از روشهای کاهش سایت استفاده کنید.

سئو و بهینه سازیمقالات سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *