کسب و کار آنلاین چیست و از کجا شروع کنیم ؟

این روزها مطمئاً کلماتی مانند کسب و کار آنلاین و درآمد اینترنتی زیاد به گوشتان خورده است که افراد زیادی به دنبال پول در آوردن از اینترنت هستند و خود شما هم علاقه بسیار زیادی دارید که از اینترنت کسب در آمد داشته باشید. به کلیه فعالیت هایی که در اینترنت به درآمدزایی ختم شود کسب و کار اینترنتی گفته میشود . فرقی نمی کند شما از از چه منبعی در اینترنت درآمد کسب می کنید مهم این است که فعالیت و آنلاین بودن شما برایتان بتواند درآمدزایی کند . در این مقاله قصد دارم به صورت کامل در مورد کسب و کارهای آنلاین صحبت کنم و تجربیاتم را در مورد فعالیت در اینترنت و شروع یک کار اینترنتی در میان بگذارم پس اگر به این موضوع علاقه دارید در ادامه با من همراه باشید.

کسب و کار آنلاین و اینترنتی چیست ؟

با پیدایش اینترنت و پیشرفت آن شغل های بسیار زیادی شکل گرفتند تا بتوانند کسب و کار های اینترنتی را ایجاد و آن ها را بهبود ببخشند . اگر بخواهم لیست شغل هایی که بر پایه اینترنت هستند نام ببرم امکان پذیر نیست زیرا هم اینک بی نهایت شغل داریم که با اینترنت سر و کار دارد و هر روز نیز موارد جدیدی اضافه می شود.!

برخی بر این باورند که کسب و کار آنلاین یعنی داشتن یک فروشگاه اینترنتی که از نظر من بسیار غلط است زیرا اگر به همان فروشگاه توجه کنیم میبینیم که از کار طراحی فروشگاه، عکاسی از محصولات، فیلم برداری و تدوین ویدئو محصولات، حسابداری، تیم پشتیبانی و فروش همگی جزو یک کسب و کار آنلاین هستند و شغل تمام کارمندان به حوزه کسب درآمد از اینترنت مربوط می شود. پس اگر کمی فکر کنید می بینید که بی نهایت کار وجود دارد که به اینترنت مربوط هستند و شما نیز در یکی از آنها تخصص دارید؛ پس میتوانید از اینترنت کسب درآمد کنید .

مدل های مختلف کسب و کار اینترنتی

همانطور که در بخش اول توضیح دادم کسب و کارهای آنلاین مدل های مختلفی دارد و هر شخصی میتواند یک کسب و کار آنلاین داشته باشد و در ادامه گفتم که بی نهایت شغل اینترنتی وجود دارد که اشخاص با توجه به تخصص و علاقه ی خود یکی را انتخاب می کنند و در آن مشغول فعالیت می شوند اما در کل کسب و کار آنلاین را به دو بخش اصلی میتوان تقسیم کرد :

 • کسب و کارهایی که اشخاص کارفرما و موسس آن هستند و ایده ی خود را پیداه کرده اند
 • کسب و کارهایی که اشخاص از طریق دورکاری برای افراد و شرکت های کار می کنند و به این افراد فریلنسر گفته می شود

بر همین اساس میتوان نوع فعالیت را در یکی از دو دسته بالا قرار داد و مسلماً نوع فعالیت، چالش ها و میزان درآمد در هر کدام متفاوت است.

دلایل راه اندازی کسب و کار آنلاین

تا اینجا با کسب و کار آنلاین و مدل های مختلف آن آشنا شدیم و حال میخواهیم به این موضوع بپردازیم که چرا باید زمان، انرژی و سرمایه خود را جهت راه اندازی کسب و کار اینترنتی صرف کنیم ؟

راه اندازی یک کار اینترنتی دلایل زیاد و قانع کننده ای دارد که در ادامه با هم به چند تا از مهم ترین آنها خواهیم پرداخت اما به صورت کلی با یک مثال به خوبی میتوان توضیح داد : فرض کنید در یک شرکت مشغول به فعالیت هستید و ماهیانه یک درآمد ثابت دارید که حالا یا با پیشرفت کاری یا هر سال با توجه حقوقی که اداره کار مشخص میکند مبلغ ناچیزی به حقوق شما اضافه خواهد شد . از همین رو خیلی دوست دارید خودتان کسب و کار خود را داشته باشید اما به دلایلی مانند سرمایه اولیه، ترس از عدم موفقیت و … اجازه ندهد شما کار خود را شروع کنید؛ اینجاست که شما با یک کار اینترنتی که تخصص و علاقه در آن دارید میتوانید تمام این مشکلات را کنار بگذارید و تنها با چند ساعت از زمان استراحت خود در طول روز کسب و کار خود را با کمترین هزینه شروع کنید و به مرور زمان آن را پیشرفت دهید تا زمانی که مطمئاً شدید موفقیت های بیشتری میتوانید کسب کنید کار قبلی خود را تعطیل و تمام زمان و انرژی خود را صرف کار جدید کنید.

دلایل راه اندازی کسب و کار آنلاین

راه اندازی کسب و کار آنلاین سرمایه نمی خواهد !

آیا باورتان می شود که شما بدون حتی یک ریال میتوانید کسب و کار اینترنتی خود را شروع کنید!! آری باید باور کنید زیرا این روزها با شکل گرفتن شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام و غیره شما میتوانید برای خود یک صفحه و یا پیج کاری راه اندازی کنید و خدمات و محصولات خود را در آن به فروش بگذارید حتی اگر نیاز باشد در صفحات اینترنتی این کار را انجام دهید میتوانید از یک وبلاگ رایگان استفاده کنید و در آن شروع به تولید محتوا و قرار دادن نمونه کارهای خود کنید و سپس بعد از مدتی که بازخورد مناسبی از فعالیت خود گرفتید کم کم به فکر حرفه ای کردن آن بکنید و یک فروشگاه اینترنتی برای خود راه اندازی کنید .

بخش بالا مربوط به اشخاصی بود که بیشتر به دنبال این هستند که فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنند اما اگر شما یک متخصص در حوزه طراحی گرافیک، ساخت انیمیشن و موشن گرافیک، تولید مقاله های آموزشی، بهینه سازی سایت، برنامه نویسی و .غیره هستید کار برای شما بسیار راحت تر است.

کافیست در وب سایت هایی مانند پونیشا ، انجام میدم ثبت نام کنید و پس از چند ثانیه پروژه مربوط به فعالیت خود را دریافت کنید و در منزل انجام دهید و هزینه آن را دریافت کنید . روش کار این وب سایت ها به این شکل است که کارفرمایانی که نیاز به شخصی دارند تا کارشان را انجام دهند یک پروژه تعریف می کنند و مجریان که شما باشید اعلام توانایی اجرای آن را ثبت می کنید . بعد از انجام پروژه اپراتور ها هزینه آن را که از قبل از کارفرما دریافت کرده اند به حساب شما واریز می کنند و به همین راحتی تنها با در منزل نشستن درآمد خود را کسب می کنید .

به وسعت کشور ایران مشتری دارید !

در یک کسب و کار سنتی فرض کنید یک کار بسیار عالی دارید و مغازه یا شرکت شما در شلوغ ترین جای ممکن که افراد به خدمات و یا اجناس شما نیاز دارند قرار دارد؛ آیا افرادی که در مناطق دیگر شهر هستند هم به سراغ شما خواهند آمد مطمئاً جواب خیر است مگر آنکه کار شما به شکلی باشد که تنها شما در آن شهر وجود داشته باشید تا افراد مجبور باشند به شما مراجعه کنند .

اما در کسب و کارهای آنلاین موضوع فرق می کند؛ شما از همه جای ایران مشتری خواهید داشت . چندی پیش دیجی کالا آماری را منتشر کرد که در آن نقاطی از ایران که از این فروشگاه خرید کرده بودند را مشخص کرده بود . طولانی ترین مسیر برای یکی از روستاهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان بود که ۱۸۹۴ کیلومتر با شرکت دیجی کالا فاصله دارد.! به تصویر زیر دقت کنید :

آمار فروش دیجیکالا در روستاهای ایران

این آماری که دیجیکالا عرضه کرده است واقعاً بی نظیر است زیرا به تمام افرادی که میخواهند کسب و کار آنلاین خویش را راه اندازی کنند این پیغام را می رساند که شما میتوانید حتی در ۱۱.۱۳۲ روستای ایران نیز مشتری داشته باشید .

کسب و کار شما ساعت و روزِ تعطیل ندارد !

یکی دیگر از دلایلی که افراد را به سمت کسب و کار اینترنتی می کشاند عدم تعطیلی آن است . بر کسب و کار های سنتی ساعت فعالیت محدود است و از زمان های مشخصی دیگر هیچ مشتری به شما مراجعه نخواهد کرد . اما در کار های آنلاین موضوع متفاوت است؛ شما در هر ساعت از شبانه روز میتوانید خدمات خود را انجام دهید و یا اجناس خود را به فروش برسانید . حتی زمانی که شما خواب هستید میتوانید پول در بیاورید !

دیگر دلایل انتقال از کارهای سنتی به آنلاین

 • رئیس خود شما هستید !
 • زمان کار کردن در اختیار شما است
 • از کاری که می کنید واقعاً لذت می برید
 • در کنار کارتان آموزش های جدید می بینید
 • میتوانید هم زمان چندین شغل داشته باشید
 • نسبت به کار سنتی پول بیشتری در می آورید
 • نیاز نیست برای کار کردن از خانه خارج شوید !
 • محیط و دیزاین کارتان را خودتان انتخاب می کنید
 • هزینه های شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد

معرفی بهترین مشاغل و کسب و کار های اینترنتی

اول از همه بگم مواردی که در ادامه از آنها نام خواهم برد کسب و کارهایی است که در ایران به خوبی امکان اجرای وجود دارد و تقریباً زود بازده هستند و شما با فعالیت بسیار کمی میتوانید اولین درآمد خود را از اینترنت داشته باشید . برخی از این مشاغل برای شما نیاز به آموزش اولیه دارد اما برخی بدون هیچ آموزشی و با کمی تجربه به دست آوردن میتوانید پیاده سازی کنید .

 • گویندگی
 • طراحی گرافیک
 • فروشگاه اینترنتی
 • بهینه سازی وب سایت
 • کسب درآمد از طریق یوتیوب
 • تولید محتوای متنی و ویدئویی
 • برنامه نویسی و طراحی سایت
 • همکاری در فروش؛ فروشگاه های اینترنتی
 • فروش تبلیغات از طریق پیج اینستاگرام و تلگرام

معرفی بهترین مشاغل و کسب و کار های اینترنتی

کلام آخر

مطمئاً شما در یک کار تخصص دارید و حتماً خیلی ها به تخصص شما نیاز دارند؛ پس ایمان داشته باشید که به شما در اینترنت نیاز است و هیچ کس هیچگاه نمی تواند جایگاه شما را بگیرد زیرا با پیشرفت کسب و کار های اینترنتی در ایران میزان نیاز به افراد متخصص در تمام زمینه ها افزایش پیدا می کند و شما ییکی از آن متخصصانی هستید که به دنبالشان هستند . در اینترنت باید آرمان گرایی را کنار بگذارید زیرا اگر به شرکت ها و افرادی که قبل از شما شروع به فعالیت کرده اند و در حال حاضر رتبه و جایگاه خوبی دارند نگاه کنید هیچ وقت در اولین گام نمی توانید به آنها برسید ، پس اگر می خواهید فروشگاه اینترنتی تاسیس کنید به دنبال آپشن ها و امکانات دیجی کالا نباشید ، اگر می خواهید در اینستاگرام صفحه ای بزنید و با بالا بردن تعداد فالوور و بازدید کننده از برندها تبلیغ بگیرید به قدیمی هایی مانند محمد امین کریمپور و … نگاه نکنید زیرا شما در گام اول نمی توانید تمام آپشن ها ، امکانات ، سرمایه ، ارتباطات و … آنها را داشته باشید .

فقط اولین گام را بردارید و به دنبال ضعف هایشان بگردید و آنها را به نقطع قوت خود تبدیل کنید مطمئاً باشید سریعاً رشد خواهید کرد و در کمترین زمان ممکن پیشرفت شما باعث خواهد شد درآمد های بسیاری کسب کنید تا بتوانید کسب و کار آنلاین خود را توسعه دهید و روز به روز حرفه ای تر شوید .

امیدوارم صحبت های من بتونه بهتون کمکتون کنه و ممنون میشم نظراتتون را با من هم در قسمت پائین با من در میان بگذارید . 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.