سئو چیست ؟

سئو چیست ؟ این سوالی است که هر روز نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا ذهن میلیون ها نفر را به خود مشغول میکند .

به وجود آمدن چنین پرسشی دلایل بسیار زیادی دارد اما مطمئاً مهمترین مسئله بالا رفتن میزان رقابت کسب و کارها در دنیای اینترنت شده است و صاحبان کسب و کارها نمیخواهند از فروش بسیار بالایی که از طریق وب سایت خود میتوانند داشته باشند بی نصیب بمانند .

در این مقاله میخواهیم به صورت کامل به این پرسش پاسخ دهیم و میزان اهمیت سئو برای کسب و کارهای آنلاین را مشخص کنیم . پس در ادامه با ما همراه باشید .

سئو چیست ؟

کاربران ویلیکو در انتهای مقاله این موارد را آموخته اند :

سئو چیست ؟

سئو از کجا شروع شد ؟

مهمترین هدف سئو

سئو On Page ( داخلی )

محتوا (Content)

تگ عنوان (Title Tag)

بهینه سازی تصاویر (Image Optimiaztion)

اسکیما کد (Schema)

سئو Off Page ( خارجی )

بک لینک (Backlink)

شبکه های اجتماعی (Social Network)

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه (White Hat & Black Hat Seo)

تفاوت بین سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

جمع بندی

سئو چیست ؟

واژه SEO برگرفته شده و مخفف Search Engine Optimization میباشد که در واقع به معنای بهینه سازی برای موتور های جستجو میباشد . این بهینه سازی شامل دستور العمل هایی است که با رعایت آنها یک وب سایت نزد موتور های جستحو مانند گوکل محبوب تر میشود و از آنجایی که مهمترین دارایی هر موتور جستجو صفحه نتایج جستجو و به خصوص صفحه اول آن میباشد ، همیشه به دنبال سایت هایی است که قوانین و دستور العمل ها را رعایت کرده اند تا در این لیست قرار بدهد . پس در نتیجه هر سایتی که بهتر کار کرده باشد در صفحه نخست و رتبه های بالاتر قرار میگیرد .

سئو کار ها یا متخصصین سئو افرادی هستند که زمان و سرمایه خود را در طی چند سال ، خرج به دست آوردن این علم کرده اند و عملیات سئو سایت و اپلیکیشن های موبایل نیازمند دانش و صبر است ، به همین دلیل است که علم سئو را میتوان کمی سخت دانست .

سئو هیچگونه پایانی ندارد و افرادی که در این زمینه فعالیت دارند همیشه باید خود را به روز نگه دارند زیرا تکنیک ها و الگوریتم های گوگل و دیگر موتور های جستجو روز به روز در حال تغییر هستند و شخصی در این کار میتواند موفق باشد که همیشه در حال مطالعه و تست گرفتن این تغییرات باشد . پس این سوال که سئو چیست همیشه میتواند تازگی خود را داشته باشد .

سئو از کجا شروع شد ؟

بهتر است قبل از اینکه بدانیم سئو چیست ؟ کمی در مورد تاریهچه سئو بدانیم . از آنجایی که واژه سئو بیشتر با گوگل یاد میشود پس بهتر است تولد گوگل و سئو نیز یکی باشد . در سال ۱۹۹۸ موتور جستجو گوگل توسط پیچ و برین بنیانگذاری شد و فعالیت رسمی خود را آغاز کرد . گوگل به دلیل ایینکه بسیار ساده طراحی شده بود و نتخستین موتور جستجو گر بین المللی بود سریعاً کاربران را به سمت خود جذب کرد و توانست به بزرگترین موتور جستجو وب تبدیل شود .

پس از پیدایش گوگل و بالا گرفتن تب جستجو در گوگل مدیران بازاریابی و مدیران سایت ها به این نکته پی بردند که رتبه آنها در گوگل چه تغییری میتواند در فروش آنها داشته باشد به همین جهت شروع کردند به پیدا کردن نکاتی که میتوانست رتبه آنها را تغییر دهد .

تاریخچه شروع سئو

در سال های اول گوگل به مواردی مانند ” تعداد بک لینک ، فرواوانی واژه های کلیدی در یک صفحه ، متاتگ ها و عنوان ها ” اهمیت بسیار زیادی میداد و هر وب سایتی که این عوامل را در صفحات خود ایجاد میکرد در صفحه نخصت گوگل جای داشت . اما با گسترش وبسایت ها و وبلاگ ها مدیران گوگل تصمیم گرفتند برای از بین بردن این مشکل و جلوگیری از تقلب مدیران وب سایت ها الگوریتم هایی را به وجود بیاورند تا اشخاصی که از این طریق به صفحات اول آمده بودند را جریمه کند تا محتوای اینترنت بهتر از قبل شود .

مهمترین هدف و کاربرد سئو

بهتر است قبل از اینکه بدانیم سئو چیست و به دنبال آموزش آن باشیم باید بدانیم که با سئو به چه اهدافی دست پیدا میکنیم . مهمترین هدف سئو به دست آوردن رتبه بهتر یک کلمه در جستجو گوگل میباشد . زمانی که شما جایگاه خوبی در جستجو ها به دست آوید خود به خود آمار بازدید از وب سایت شما بسیار بالا خواهد رفت و از طرفی هم که ورودی هاز گوگل همگی از طریق سرچ بوده است مطمئاً کسانی که وب سایت شما سر میزنند نیازمند مطلب و یا محصول شما هستند پس به همین دلیل میتواند کسب و کار شما را به خوبی رشد دهد .

به صورت کل میتوان اهداف اصلی سئو را چنین بیان کرد : 

  • تاثیر بسیار زیاد در برند سازی.
  • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
  • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
  • بهترین گزینه جهت تبلیغات کسب و کار میباشد .
  • باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.

در برخی ار کسب و کار ها کلید واژههایی هستند که کلیدی ترین کلمه های آن شغل محسوب میشود . به عنوان مثال ” فروش موبایل ” و یا ” بلیط هواپیما ” این کلمات به دلیل رقابت بسیار زیاد سایت ها بر روی آن جزو کلمات سخت محصوب میشود و هر سایتی که بتواند یکی از سه جایگاه نخست را از آن خود کند میتواند لذت پولدار شدن را به خوبی حس کند . !!

به همین دلیل است که قیمت انجام سئو با توجه به تعداد و سختی کلمات حساب میشود و تا قبل از بررسی دقیق وب سایت و آمار کلمه مورد نظر به هیچ عنوان نمیشود قیمت دقیقی اعلام کرد .

سئو On Page ( داخلی )

به نظر من سئو داخلی میتواند یکی از مهمترین پاسخ های سئو چیست باشد ، سئو داخلی یا همان Seo On page به کلیه اقداماتی که بر روی خود سایت ( داخل سایت ) صورت میگیرد گفته میشود . این اقدامات شامل متن ها ، تصاویر ، ویدئو ها ، کد نویسی سایت ، تجربه کاربری و غیره میباشد . اما در حال حاضر ۴ فاکتور بسیار مهم در سئو داخلی وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت

  • محتوا (Content)

همانطور که شما در اینترنت همیشه به دنبال بهترین مقالات و مطالب در زمینه نیاز خود هستید گوگل نیز سعی دارد همیشه بهترین سایت هایی که محتوای با کیفیت تری دارند به کاربران خود نمایش دهد .

محتوا به تمام تصاویر ، نوشته ها ، ویدئو ها و فایل های صوتی موجود در یک وب سایت گفته میشود که با کنار هم قرار گرفتن و استفاده درست از آنها میتوان مفهوم یک مطلب را به خوبی به کاربر رساند .

به عنوان مثال شما میخواهید ” ویندوز ۱۰ ” را نصب کنید اما نحوه نصب آن را نمیدانید پس در گوگل جستجو خواهید کرد ” آموزش نصب ویندوز ۱۰ ” و گوگل لیستی از سایت ها را به شما نشان خواهد داد که این آموزش را قرار داده اند اما چه اتفاقی می افتد که بعضی از سایت های را در صفحه نخست و ما بقی را در دیگر صفحات قرار میدهد ؟

محتوا به تنهایی پاسخ سئو چیست را میتواند بدهد !!

مطمئاً شما به دنبال بهترین سایتی هستید که این آموزش را به صورت تصویری قرار داده باشد تا نیاز خود را برطرف کنید . اینجاست که گوگل برای محتوای هر سایت ارزش گذاری خواهد کرد و بهترین آموزش ها را و به ترتیب به شما نمایش خواهد داد و طبق بررسی های انجام گرفته همیشه ۳ سایت اول میتوانند نیاز کاربر را برطرف کنند .

پس این را بدانید که یک محتوای بسیار خوب همیشه به تنهایی میتواند سئو سایت شما را بالا ببرد.

اگر هفته ای ۳ مقاله منتشر میکنید اما گوگل زیاد آن را دوست ندارد پس بهتر است هفته ای یک مقاله منتشر کنید و زمانی را که برای دو مقاله دیگر میگذاشتید صرف یک مقاله پربارتر و ارزشمند تر کنید . ( مطئمن باشید اگر مقالات با ارزش داشته باشید از تمام حریفان خود در کسب و کارتان پیشی خواهید گرفت . همین مقاله سئو چیست به تنهایی و بدون انجام هیچکاری میتواند در جستجو کلمه سئو چیست جایگاه اول گوگل را به خود اختصاص دهد در صورتی که تمام نکات اصولی نوشتن یک محتوای هدف در آن رعایت شده باشد .

[bs-quote quote=”CONTENT IS KING!
محتوا پادشاه است !” style=”style-9″ align=”center” color=”#dd5e1f” author_name=”بیل گیتس” author_job=”موسس شرکت مایکروسافت” author_avatar=”https://viliko.com/wp-content/uploads/2019/06/gates.png” author_link=”https://twitter.com/BillGates”][/bs-quote]

  • تگ عنوان (Title Tag)

در صفحات یک سایت تگ های بسیار زیادی وجود دارد اما مهمترین تگ مربوط به عنوان میباشد . نخستین موتورهای جستجو فقط از عنوان یک مقاله میتوانستند آنها را بررسی و در اختیار کاربر قرار دهند . بعد از گذشت سال ها اما هنوز این تگ همچنان اهمیت بسیار بالایی دارد و یکی از مهمترین فاکتور های سئو داخلی به شمار میرود .

تگ عنوان یا همان تایتل یک مطلب به موضوع مورد نظر اشاره مستقیم دارد و گوگل در هنگام رتبه دادن به صفحات نخست به عنوان آن نگاه خواهد کرد و سپس به دیگر معیارها مراجعه خواهد کرد .

  • بهینه سازی تصاویر (Image Optimazion)

درست است که گوگل بسیار هوشمند است و میتواند محتویات یک تصویر را به خوبی شناسایی کند اما شما نیز باید به آن کمک کنید . بهینه سازی تصاویر در سئو وب سایت یک امر بسیار مهم و جدی است .

بهینه سازی تصاویر شامل اندازه عکس ، حجم عکس ، عنوان و توضیحات مربوط به عکس میباشد . اگر شما تمام این کارها را به خوبی انجام دهید ربات های گوگل به راحتی میتوانند متوجه شوند که هر تصویر در وب سایت شما به چه موضوعی اشاره میکند .

  • اسکیما کد (Schema)

کدهای اسکیما یا همان نشانه گذاری در چند سال اخیر بسیار مهم و ارزشمند شده است ، در سئو وب سایت استفاده از کدهای نشانه گذاری در محل های دقیق میتواند درک مطلب و یا محصول شما را برای گوگل بسیار راحت تر کند .

این کدها که شامل المان های زیادی میباشد میتواند در انواع وب سایت های شرکتی ف وبلاگی ، فروشگاهی و شخصی مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به نشان کردن بعضی از موارد خاص در محتوا گوگل به راحتی میتواند موضوع مورد نظر را درک کند و برای رتبه بندی ارزش بسیار زیادی را برای سایت شما قرار دهد . به عنوان مثال شما میتوانید با نشانه گذاری سوال سئو چیست در وب سایت خود این کمک را به گوگل برسانید که قبل از نشان دادن آدرس سایت ها در صفحه SERP بخشی از پاسخ این سوال را به کاربر نشان دهد .

سئو Off Page ( خارجی )

پس از بهینه کردن سئو داخلی سایت الان وقت آن رسیده است تا اعتبار سایت خود را بالا ببرید تا بتوانید اعتماد گوگل را جهت بیشتر ارزش دادن به سایت شما بالا ببرید . سئو خارجی نیز دارای فاکتور های بسیار زیادی میباشد که اگر به خوبی آنها را رعایت کنید میتواند در سئو وب سایت شما کمک بسزا و چشم گیری داشته باشد .

سئو و بهینه سازیسئو تکنیکالسئو خارجیسئو داخلیمقالات سئو

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *